Zamknij
REKLAMA

Lody pod kontrolą

10:14, 28.07.2021 | M.K
Skomentuj
REKLAMA

Zachodniopomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Szczecinie polecił powiatowym PSSE przeprowadzenie wyrywkowych kontroli automatów do lodów. Do kontroli wytypowano 50 obiektów zlokalizowanych w miejscach zwiększonej obecności turystów. Na 250 próbek zakwestionowano aż 115.

Do badań mikrobiologicznych pobrano łącznie 250 próbek z 50 partii lodów z automatu.

Lody z automatu badane są w kierunku bakterii chorobotwórczych tj. Salmonella oraz Listeria monocytogenes oraz w kierunku mikroorganizmów wskaźnikowych tj. bakterii Enterobacteriacae. Próbki lodów nie były kwestionowane w zakresie wykonywanych badań mikrobiologicznych w kierunku drobnoustrojów chorobotwórczych, natomiast 115 próbek z 23 partii zakwestionowano ze względu na zawyżoną ilość bakterii Enterobacteriacae.

Obecność bakterii Enterobacteriaceae świadczy o niewystarczającym poziomie utrzymania higieny w zakładach lub nieprawidłowo przeprowadzanych procesach mycia i dezynfekcji oraz o braku kontroli wewnętrznej.

Bakterie Enterobacteriaceae naturalnie występują w jelicie grubym człowieka i wówczas nie są bakteriami chorobotwórczymi. W przypadku spożycia produktu, w którym znajdują się bakterie, u osób z obniżoną odpornością oraz z chorobami układu pokarmowego mogą powodować dolegliwości żołądkowo - jelitowe.

W zależności od poziomu zanieczyszczenia jak również wyników wcześniejszych kontroli u danego przedsiębiorcy podejmowane były różne działania nadzorowe:

wydano 16 decyzji administracyjnych z rygorem natychmiastowej wykonalności zakazujących produkcji i wprowadzania do obrotu lodów do czasu uzyskania prawidłowych wyników badań, przeprowadzenie skutecznych procesów mycia i dezynfekcji sprzętu, powierzchni produkcyjnych oraz przedłożenia wyników badań potwierdzających ich skuteczność, przeprowadzenie ponownych szkoleń personelu.

poinformowano 7 przedsiębiorców o wynikach badań oraz o konieczności wzmożenia reżimu sanitarnego w celu wyeliminowania wszelkich zanieczyszczeń.

Za zakwestionowane wyniki badań przedsiębiorcy zostaną obciążeni ich kosztami oraz kosztami kontroli sprawdzających.

Kontrole sprawdzające będą przeprowadzane sukcesywnie, a ich wyniki zostaną uwzględnione w kolejnych planach urzędowych kontroli.

W powiecie wałeckim próbki pobrano w pięciu miejscach, w żadnych wyniki nie były niepokojące.

(M.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (3)

H.G.H.G.

1 1

w Walczu czysto n a szczescie 22:47, 28.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

BARTEKBARTEK

1 0

https://youtu.be/Xq775WQEEOc 08:43, 01.08.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MARIANMARIAN

0 0

https://youtu.be/Xq775WQEEOc ... 08:44, 01.08.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%