Zamknij
REKLAMA

Większość może więcej

21:09, 05.10.2021 | M.K
Skomentuj
REKLAMA

Podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miasta egzotyczna większość nie wsłuchując się w głos mniejszości szybko uchwaliła to co chciała. Obrady toczyły się w ekspresowym tempie – i choć było przedpołudnie - według wzorca z nocnych głosowań w Sejmie.

Sesje zwołano 5 października. Obrady odbyły się w zdalnym trybie obradowania i uczestniczyli w niej wszyscy radni. Porządek pośród czterech punktów zawierał jeden, najistotniejszy. Przyjęcie projektu uchwały o udostępnieniu informacji publicznej oraz upoważnienie przewodniczącego rady do rozpatrywania w imieniu RM wniosków o udostępnienie informacji publicznej.

Pokrótce należy przedstawić tło przygotowania tego projektu. Burmistrz Maciej Żebrowski, jako zwykły obywatel Wałcza wystąpił do RM z wnioskiem o udostępnienie informacji publicznej i w swoim piśmie zadał 7 pytań. Chciał uzyskać informację: Kiedy sporządzono uzasadnienie uchwały w sprawie nieudzielenia burmistrzowi wotum zaufania za rok 2020? Kiedy uzasadnienie przekazano pracownikom Biura Rady celem włączenia do akt sprawy? Kiedy włączono uzasadnienie do akt sprawy? Kiedy poinformowano wszystkich radnych o sporządzeniu uzasadnienia? Kiedy zapoznano wszystkich radnych z treścią uzasadnienia? W jaki sposób zapoznano radnych z treścią uzasadnienia? Oraz: Jeżeli zapoznano radnych z treścią uzasadnienia poproszono o przesłanie kserokopii dokumentów potwierdzających te czynności.

W końcu lipca do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego trafiła skarga podnosząca wadliwość uchwały w związku z brakiem uzasadnienia.      

- Sąd wezwał Przewodniczącego RM do złożenia wyjaśnienia i Maciej Goszczyński przedłożył uzasadnienie jako istniejące – mówił M. Żebrowski. - Jednak nikt tego uzasadnienia nie widział. Zadałem więc pytania RM w trybie dostępu do informacji publicznej i otrzymałem odpowiedź, że rada nie jest w stanie ustalić tych faktów. Jeden z radnych zadał przewodniczącemu pytanie jaką odpowiedź usłyszę, na co usłyszał, że żadnej odpowiedzi nie będzie. Radczyni prawna Urzędu Miasta – którą o zdanie zapytał M. Goszczyński – stwierdziła, że obywatel ma prawo w trybie dostępu do informacji publicznej otrzymać odpowiedzi na swoje pytania. Zostało to zignorowane.

Postępowanie przewodniczącego rodzi wiele niejasności. Wiadomo, że uzasadnienie istnieje, ponieważ zostało wysłane do sądu. Więc dlaczego M. Goszczyński nie chce odpowiedzieć na pytania i upublicznić uzasadnienia? Wydawało się, że nadzwyczajna sesja przyniesie choć kilka odpowiedzi, lecz nic takiego się nie stało.

Podczas sesji radni mniejszości zadali Przewodniczącemu RM szereg pytań.

- Głosując za przyjęciem tej uchwały poświadczacie nieprawdę, ponieważ przynajmniej na część pytań można udzieli odpowiedzi – twierdziła Anna Korzeniewska. - Jest to zwykły prawny bubel.

- Niezrozumiałe dla mnie jest stwierdzenie, że rada nie posiada wiedzy na ten temat – mówił Dariusz Szalla. - Wystarczy odpowiedź na jedno zasadnicze pytanie, które brzmi: czy uzasadnienie zastało sporządzone? Więc pytam pana przewodniczącego czy takie uzasadnienie zostało sporządzone?

- W sierpniu kiedy skarga została przekazana do sądu było tam również upoważnienie do reprezentowania rady, a także upoważnienie do przekazania pełnomocnictwa i z tego upoważnienia pozwoliłem sobie skorzystać – tłumaczył Maciej Goszczyński. - Od tej pory wszystkie sprawy z tym związane prowadzi kancelaria prawna, a ja nie mam do tych dokumentów dostępu. Jeżeli ktoś ma dostęp to nie wiem jak to się odbyło.

- Dlaczego pan dzisiaj udziela nam jakiś szczątkowych informacji i dlaczego takiej informacji nie przekazał pan wcześniej? - pytała A. Korzeniewska. - Dlaczego jest to realizowane przez prywatną kancelarię?

- To rada upoważniła mnie do tego aby przekazać pełnomocnictwo, zostało to przekazane i od tej pory jest prowadzone przez kancelarię zewnętrzną – dalej tłumaczył M. Goszczyński. - Przypomnę tylko dlaczego prowadzi to kancelaria zewnętrzna. Był kłopot abyśmy uzyskali pomoc prawną ze strony Urzędu Miasta, ponieważ wykazywany był konflikt interesów. Po uzgodnieniu z burmistrzem ustaliliśmy, że zwrócimy się do zewnętrznej firmy. Jeżeli chodzi o opinię prawną to ta uchwała jest zgodna z prawem.

Radni dopytywali czy uzasadnienie zostało napisane, lecz M. Goszczyński stwierdził, że na to pytanie już odpowiedział. Powtórzył, że sprawę prowadzi kancelaria prawną i nie posiada innej wiedzy. Stwierdził również, że ten problem prawny powstał za jego poprzednika i radny Paweł Łakomy nie dopilnował tej sprawy.

Radni mniejszości złożyli kilka wniosków formalnych, między innymi o odroczenie sesji, czy też wprowadzenie zmian w projekcie uchwały. Jednak egzotyczna koalicja – w skład której przypomnijmy wchodzą PiS ze swoim liderem Z. Ryderem, Lewica (sic!) i szefującą jej B. Towalewska oraz Niezależni i Alternatywa jako przystawka – większością głosów odrzucili wszystkie wnioski. Kiedy mniejszość próbowała jeszcze dyskutować Z. Ryder złożył wniosek o zakończenie dyskusji, który większość przyjęła. Na zakończenie sesji przystąpiono do głosowania nad projektem uchwały i zgodnie z oczekiwaniami większość była za, natomiast część radnych mniejszości nie wzięła udziału w głosowaniu. 

Po zakończeniu obrad poprosiliśmy Macieja Goszczyńskiego o krótki komentarz.

- W sierpniu zostałem upoważniony do przekazania tej skargi do sądu i do udzielenia pełnomocnictwa. Od radców prawnych urzędu otrzymałem odmowę pomocy i w związku z tym musiałem szukać kancelarii zewnętrznej. Te sprawy pilotuje kancelaria – opłacana z publicznych pieniędzy – przyp. aut. - i reprezentuje radę przed WSA. Z odpowiedzi na skargę wynika, że uzasadnienie napisano – zadałem więc pytanie kto ją napisał? I otrzymałem odpowiedź przyp. aut.- Komplet dokumentów został przekazany kancelarii i nasza rola się skończyła. Nie ma takiej potrzeby aby kancelaria informowała nas o swoich działaniach – nawet o treści uzasadnienia - i jak się sprawa zakończy otrzymamy stosowną informacje. Procedura jest taka, że skarga wpłynęła, została - wraz z odpowiedzią na tę skargę przygotowaną przez kancelarię - przekazana do sądu i zostanie wydany wyrok, czy też postanowienie. Wtedy otrzymamy pełną informacje i wszyscy zostaną o tym poinformowani. Natomiast jeżeli chodzi o upoważnienie Przewodniczącego do rozpatrywania wniosków o udostępnienie informacji publicznej chodzi wyłącznie o to aby wpłynięcie każdego wniosku nie powodowało potrzeby zwoływania sesji nadzwyczajnej.

piotr

(M.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (17)

OglądaczOglądacz

35 7

i super. Decyzja jasna - burmistrz zapomniał o dziesiątkach obietnic wyborczych i nie otrzymał wotum zaufania i absolutorium . Popłakał i poskarżył się , że mu tego nie uzasadniono . Więc ja uzasadnię !!! Nie było słabszego merytorycznie urzędnika w historii Miasta , stracone lata , mały polityk nie gospodarz. ,, Egzotyczna koalicjo ,, róbcie dalej porządek , może choć trochę uratujecie z tego chaosu . 21:54, 05.10.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

xwzxwz

7 3

Bajkopisarz 22:42, 05.10.2021


I tyle...I tyle...

38 5

Większość przegłosowała i tyle. Demokracja tak właśnie wygląda. Trzeba tu zapytać jakie tam w urzędzie musi być dno i dramat, że PiS z lewica głosują razem żeby ogarnąć te nieudolne rządy dzieciarni w politycznych pieluchach. No i ci żałośni radni obecnej opozycji...nie biorą udziału w głosowaniu. Bo co? Łaska jakaś? Nie wykonują w ten sposób mandatu radnego. Za co im płacą? 21:55, 05.10.2021

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

KtośKtoś

9 0

Obrazili się i nie głosowali :) To nawet nie jest śmieszne, to jest poniżej krytyki! 18:40, 07.10.2021


jaja

0 1

Co Ty piszesz? Ty chyba nie wiesz kim oni sa.Przeciez to jest jedna wielka grupa jeszcze gorsza od tego co bylo.To to dopiero wrzod w miescie 19:12, 10.10.2021


egzoticegzotic

22 6

Panie redaktorze DEMOKRACJA!!! KONSTYTUCJA!!! Czas nauczyć się, że w polityce panują różne konfiguracje. Niezależni i Alternatywa tworzą jeden klub i nazywanie ich przystawką jest nie na miejscu. Jak widać PiS ma w mieście zdolności koalicyjne czego nie można powiedzieć o burmistrzu, który zaprzepaścił szansę jaką dostał i większości nie utrzymał. Przypomnę, że koalicja PiS-N- A była już w poprzedniej kadencji... 21:59, 05.10.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

walczaninwalczanin

5 2

Niezalezni i zalezni od innych.Nastepni w kolejce zeby ich pogonic 22:43, 05.10.2021


RkRk

25 5

Ależ bezstronna jest ta gazetka 01:13, 06.10.2021

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

nooonooo

6 16

komentarze też ! ta rada nie robi nic dobrego dla mieszkańców, to oczywista oczywistość , choć jeden dobry uczynek tej rady , macie ? 09:04, 06.10.2021


malecmalec

3 0

Ja nie nazwalbym tego nawet gazeta 19:08, 10.10.2021


Jurgen KlopsJurgen Klops

16 3

Nie rozumiem, prawnicy urzędu miasta wyłączyli się ze sprawy argumentując "konfliktem interesów".Przecież sami napisaliście że Maciej Żebrowski wystąpił jako osoba prywatna a nie jako Burmistrz!!! To jaki tu konflikt interesów? Poza tym duży konflikt interesów jest w przypadku radcy prawnego p.Terefenko który tworzy uchwały i obsługuje nieformalnie radę miasta. Przypominam że w radzie zasiada matka p. Terefenko. 09:46, 06.10.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

pszczółekpszczółek

3 0

może ma świadomość nadchodzących zmian w przeciwieństwie do tego który mu płaci co miesiąc 20:42, 06.10.2021


SporySpory

18 4

O ile wiem, to pierwszy przypadek w Wałczu gdy burmistrz zaskarża uchwały rady miasta do sądu. To nowy styl zarządzania? Forma zastraszania? Obrona? 16:46, 06.10.2021

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

VWVW

17 4

Ma być tak jak chce PełO, jeżeli nie jest, to jest zamach na demokrację. Nadzieja jest jeszcze w PełOwskich sondach. 17:18, 06.10.2021


xwzsxwzs

3 0

STALIN wiecznie zywy i kroluje w Walczu 19:06, 10.10.2021


wiercikwiercik

1 0

Kim wy jestescie zajeci.Jedna wielka rodzina.Mysle ze oddac nie beda chcieli 19:14, 10.10.2021


TomaszTomasz

21 5

Jak zawsze „egzotyczny” dziennikarz daje nam „rzetelny” przekaz informacji. 17:32, 06.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%