Technikum Zawodowe nr 3 w ZS nr 4 RCKU w ogólnopolskim rankingu techników uplasowało się w pierwszej setce i otrzymało tytuł „Złotej Tarczy”. Niestety wśród liceów wałecki Kazik od kilku lat coraz bardziej „dołuje”.
Ranking już po raz 23 został przygotowany przez miesięcznik edukacyjny dla młodzieży „Perspektywy”. Głównymi adresatami rankingu są rodzice i uczniowie, którzy muszą po skończeniu edukacji na poziomie podstawowym podjąć decyzję dotyczącą dalszej ścieżki kształcenia. W tegorocznym zestawieniu wzięto pod uwagę dane 2186 liceów ogólnokształcących i 1734 techników. Według kryteriów w tych szkołach maturę musiało zdawać co najmniej 12 uczniów, a wyniki średnie z języka polskiego i matematyki zdawanych obowiązkowo były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej. Ponadto w przypadku liceów brano pod uwagę wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (30%), matury z przedmiotów dodatkowych (45%) oraz sukcesy na olimpiadach przedmiotowych (25%). W tej ostatniej kategorii uwzględniono również sukcesy w olimpiadach międzynarodowych. Kryteria oceny w przypadku techników były nieco inne. Sukcesy w olimpiadach (20%), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (20%), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (30%) oraz wyniki egzaminu zawodowego (30%). Zwycięzcami okazali się uczniowie XIV LO im. Stanisława Staszica z Warszawy oraz Technikum Mechatronicznego nr 1 w ZSLiT również w Warszawie.
Wśród szkół średnich notowane są również wałeckie – prowadzone przez powiat – placówki. Technikum Zawodowe nr 3 (ZS RCKU) zostało sklasyfikowane na 86 miejscu - przypomnijmy wśród 1734 placówek w całej Polsce - tym samym otrzymując tytuł „Złotej Tarczy”. Należy podkreślić ogromny progres jaki odnotowała wałecka placówka. W 2020 roku plasowała się na 193 miejscu, rok później spadła aż na 328 lokatę, aby w tym roku znaleźć się w pierwszej setce. Natomiast w województwie TZ nr 3 wśród 52 takich placówek znalazło się na wysokim 5 miejscu. Niestety Technikum Zawodowe nr 1 (PCKZiU) im. prof. W. Zina wypadło poza pierwszą 500.
- Główną przyczyną tak dużego awansu stanowiły bardzo dobre wyniki egzaminów zawodowych – ocenił dyrektor ZS nr 4 RCKU Leszek Molka. - Kolejnym sporym osiągnięciem było zajęcie przez naszego ucznia Damiana Prendeckiego drugiego miejsca na szczeblu centralnym w olimpiadzie Wiedzy o Turystyce. Jednak o tak wysokiej lokacie zdecydowały przede wszystkim egzaminy zawodowe. Progres wynika również stąd, że mamy coraz lepszych uczniów. Młodzi ludzie wiedzą czego chcą i nieprzypadkowo wybierają kierunek kształcenia.
Na tym tle w rankingu znacznie gorzej wypadło Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Wielkiego. Od 2019 roku, kiedy to „Kazik” zajął 596 lokatę notuje coraz większe spadki, plasując się w 2021 roku na 838 miejscu. W tym roku nastąpiła niewielka poprawa, lecz 805 miejsce nie napawa optymizmem. Wyżej lokują się szkoły z okolicznych miejscowości, jak choćby z Trzcianki, nie mówiąc już o pilskich placówkach, z których II Społeczne LO zajęło w Polsce 64 lokatę.
Zapytaliśmy – odpowiedzialną za oświatę na ponadpodstawowym szczeblu - wicestarostę powiatu wałeckiego Jolantę Wegner o przyczyny takiej sytuacji. Pani starosta w długim mailu na wstępnie pisze, że „… autorzy rankingu korzystają wyłącznie z zewnętrznych źródeł danych, które nie obejmują specyfiki szkoły, środowiska, w której funkcjonuje oraz potencjału intelektualnego uczniów...”. Następnie cieszy się z sukcesu uczniów i nauczycieli TZ nr 3.
Dalej pani starosta pisze:
- Jeżeli chodzi o pozycję I LO w Rankingu Perspektyw, to tegoroczny wynik szkoły jest lepszy od roku ubiegłego o 33 pozycje, pomimo połączenia I LO im. Kazimierza Wielkiego z Liceum Mistrzostwa Sportowego. Wyniki matur rokrocznie są wysokie, a ich zdawalność prawie stuprocentowa. Jako organ prowadzący nie uważamy, że nasze liceum wypada słabo, jak Pan to ujął w Rankingu Perspektyw i nie odnotowujemy tzw. trudnej sytuacji w tej szkole. Wydaje się, że jest to Pana subiektywna ocena jej pracy”.
Następnie Jolanta Wegner przytacza zdawalność egzaminów maturalnych w I LO, sukcesy uczniów w konkursach i olimpiadach przedmiotowych, choć należy przyznać, że większość z nich startowała w pierwszym i drugim etapie. Możemy również przeczytać jakie sportowe osiągnięcia zanotowali na swoim koncie uczniowie I LO. Zapytałem również J. Wegner: Dlaczego, pomimo tak słabego wyniku w rankingu, dyrekcja I LO co roku z okazji Dnia Edukacji Narodowej otrzymuje nagrody starosty? Na co pani starosta stwierdziła, że: „ … praca dyrektora szkoły nie jest oceniana na podstawie zajętego miejsca w Rankingu Perspektyw”., by następnie przytoczyć 11 kryteriów oceny dyrekcji.
Jak widać nadzór nie ma sobie nic do zarzucenia i Starostwo uważa, że - pomimo złych notowań - wszystko w I LO jest raczej w porządku. Inaczej sytuację widzi radny Rady Powiatu Janusz Różański.
- Temat powiatowej oświaty poruszałem wielokrotnie - mówi radny Różański - Uważam, że Starostwo prowadzi złą politykę oświatową, nadzór nad dyrektorami szkół jest nieodpowiedni i stąd takie złe notowania. W wałeckich szkołach decyduje się kontynuować naukę coraz mniej młodych ludzi. Wolą placówki w Pile czy innych miastach. Jeżeli chodzi o „ogólniaki” to została jedna szkoła tego typu i nie ma rywalizacji. Zachłystujemy się sukcesami Szkoły Mistrzostwa Sportowego, lecz kto wie, czy ta placówka nie ciąży nad naszym Kazikiem? Może za dużo uwagi przykłada się do sukcesów sportowych, a nauka jest jakby na drugim planie. Przecież są zdolni uczniowie, którzy nie chcą być wyłącznie kajakarzami, lecz również zdobywać inne zawody. Dumni jesteśmy z nazwy Ateny Wałeckie, lecz uważam, że ta nazwa chyba się nieco zdeprecjonowała.
piotr
0 0
Jak słyszę, że taka porządna szkoła jaką był zawsze Kazik schodzi z roku na rok coraz bardziej na psy, to nóż się w kieszeni otwiera.