Zamknij
REKLAMA

Rozliczenie PIT-28 za 2022 rok – najważniejsze informacje

11.12, 21.11.2022 . Aktualizacja: 11.12, 21.11.2022
Skomentuj
REKLAMA

Początek każdego nowego roku kalendarzowego dla każdego obywatela jest szczególnie ważny ze względu na konieczność respektowania terminów rozliczeń z urzędem skarbowym. Niedotrzymanie ich i nierozliczenie się do wskazanego dnia może grozić poważnymi konsekwencjami, w tym sankcjami finansowymi. Aby tego uniknąć, warto już wcześniej przygotować odpowiednie dokumenty i zapisać w kalendarzu najważniejsze daty.

W tym artykule zbierzemy wszystkie najważniejsze fakty dotyczące rozliczenia PIT-28 2023, czyli m. in. jak i do kiedy rozliczyć PIT 28 za 2022 rok.

Czym jest PIT-28?

Na deklaracji podatkowej PIT-28 znajdują się informacje niezbędne do rozliczenia z właściwym urzędem skarbowym przez te z osób, które rozliczają się na podstawie ryczałtu ewidencjonowanego. Formularze dostępne są w dwóch formach, czyli jako PIT-28 oraz PIT-28 S. W normalnych przypadkach PIT 28 rozlicza się na pierwszym formularzu, ponieważ drugi dotyczy przedsiębiorcy, który rozliczał się w ten sposób, ale zmarł. Rozliczenie PIT 28 tyczy się bardzo konkretnych źródeł dochodu.

Kogo dotyczy PIT-28,czyli kto musi zgłosić się z nim do urzędu skarbowego?

Rozliczenie PIT 28 obejmuje wszystkie osoby prywatne oraz przedsiębiorców, którzy swoje dochody czerpią z określonych źródeł. Wśród nich wymienia się m.in.: wynajmując, podnajmując, dzierżawiąc lub poddzierżawiając nieruchomości, sprzedając produkty rolne, ale tylko w sytuacji, gdy pochodzą z własnego pola lub własnego chowu oraz gdy również są opodatkowane ryczałtem. Rozliczenie PIT dotyczy także jednoosobowych działalności gospodarczych, czyli firm, które są opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych oraz wspólników spółek jawnych oraz cywilnych.

Trzeba jednak uważać, ponieważ od 2023 roku rozliczenie najmu prywatnego uwzględniać będzie jedynie ryczałt od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 8,5% do kwoty 120 000 złotych, powyżej tej sumy stawka będzie wynosić 12,5%, liczona od nadwyżki.

Do kiedy należy rozliczyć PIT-28?

Dotychczas każdy rodzaj rozliczeń z urzędem skarbowym miał swoje własne, zwykle odrębne terminy, stąd bardzo często dochodziło do pomyłek wymagających wyjaśnień bądź ukarania przez urząd. Jeszcze w tym roku za poprzedni okres rozliczeniowy trzeba było do urzędu donieść dokumenty nie później, niż między dniem 15 a 28/29 lutego następnego roku. To się jednak zmieniło, mając na celu ułatwienie rozliczeń z urzędem. W takim razie do kiedy PIT 28 należy złożyć do skarbówki? Wszystkie deklaracje, w tym jeśli chodzi o PIT 28 do kiedy w 2023 powinien zostać złożony, termin jest jeden wspólny dla wszystkich podatników i upływa z ostatnim dniem kwietnia, tj. 30 kwietnia 2023. Jedna ważna uwaga: jeśli ostatni dzień kwietnia nie przypada w dniu roboczym, termin jest przesunięty do pierwszego dnia roboczego kolejnego miesiąca, czyli aż do 2 maja. I faktycznie, w przypadku rozliczeń PIT 28 w przyszłym roku ostateczny termin oddania deklaracji upływa 2 maja 2023.

Jak rozliczać PIT-28, aby nie popełnić błędu?

PIT 28 może być rozliczony jedynie indywidualnie, nawet, jeśli PIT 37 rozliczany jest ze współmałżonkiem. Wysokość podatku można zmniejszyć, korzystając z jednej z przysługujących ulg, na przykład ulgi na Internet, rehabilitacyjnej, termomodernizacyjnej czy składki ZUS. Rozliczenia można dokonać samodzielnie w formie online lu tradycyjnie, zanosząc gotowy dokument do urzędu lub korzystając z profesjonalnego biura rachunkowego. Czasem wymagane są dodatkowe dokumenty i załączniki, które należy uwzględnić w rozliczeniu,na przykład: PIT 28/B czy PIT/O.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%