Zamknij

Ile może wynosić ciągłość zwolnienia lekarskiego?

10:14, 13.02.2023 Aktualizacja: 10:14, 13.02.2023
Skomentuj

Zwolnienie lekarskie, które wystawia lekarz w celu nieusprawiedliwienia nieobecności w pracy to ogromne ułatwienie w codziennym życiu. Dzięki niemu można wyzdrowieć, jednocześnie nie tracąc prawa do wynagrodzenia. Jak się jednak okazuje, niewielu, którzy z tej możliwości korzystają, wie, jak długo można być na zwolnieniu w ciągu jednego roku kalendarzowego. Ile wynosi maksymalna ciągłość zwolnienia lekarskiego? Oto odpowiedź.

 

Jak długo można być na zwolnieniu lekarskim?

Standardowa ciągłość zwolnienia lekarskiego może wynosić 182 dni w ciągu roku, co daje łącznie okres sześciu miesięcy. Okres ten może zostać wydłużony, a standardowo limit odnawia się od nowego roku. Dłuższe zwolnienie przysługuje osobom chorym na gruźlice oraz pracownicom w ciąży, które mogą korzystać z wolnego wynoszącego nawet 270 dni w ciągu jednego roku kalendarzowego.

Limit 182 dni to norma, którą warto przyjąć jako podstawę w każdym innym przypadku, również w przypadku operacji. Z tą różnicą, że jeśli po tym czasie pracownik dalej nie jest w stanie podjąć się pracy, to kolejne 12 miesięcy może otrzymywać świadczenie rehabilitacyjne.

To samo tyczy się osób, które znajdują się na zwolnieniu lekarskim otrzymanym od psychiatry. Limit wynosi 182 dni w ciągu roku, z jedyną różnicą – że takie zwolnienie nie może zostać wystawione z datą wcześniejszą. 

Ciągłość zwolnienia lekarskiego, a zasiłek chorobowy

Zasiłek chorobowy to świadczenie, które otrzymuje osoba na zwolnieniu lekarskim, jeśli czas jego trwania przekroczył 182 lub 270 dni (zgodnie z powyższymi informacjami). Co bardzo ważne, do okresu zasiłkowego wlicza się wszystkie okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy, jak również okresy niemożności wykonywania pracy z przyczyn wskazanych w art. 6 ust. 2 ustawy zasiłkowej.

Należy do nich decyzja nakazująca powstrzymania się od świadczenia pracy, wydana przez organ lub podmiot na podstawie przepisów o zapobieganiu i zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych, poddanie się obowiązkowi kwarantanny lub izolacji, przebywanie w zakładzie lecznictwa odwykowego w celu leczenia uzależnienia od alkoholu, środków odurzających lub substancji psychotropowych, szpitalu lub zakładzie leczniczym, a także poddanie się badaniom lekarskim, w celu zostania dawcą komórek, narządów czy tkanek.

Do okresu zasiłkowego nie wlicza się okresów niezdolności do pracy, które związane są z wyczekiwaniem na prawo do zasiłku. Jest to 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego, jeśli ubezpieczony podlega mu obowiązkowo, oraz 90 dni nieprzerwanego, jeśli pracownik korzysta z niego dobrowolnie.

Jak wyliczana jest przerwa pomiędzy zwolnieniami lekarskimi?

W 2022 roku uproszczono to, jak obliczana jest przerwa między zwolnieniami lekarskimi. Według nowelizacji art.9 ust. 2 ustawy zasiłkowej nadal uwzględnia się okresy poprzednich niezdolności do pracy, jeśli przerwa nie przekroczyła 60 dni (nie obowiązuje już kryterium tej samej choroby), ale nie należy już uwzględniać okresu niezdolności do pracy przed przerwą nie dłuższą niż 60 dni, jeśli po upływie określonego czasu przerwy niezdolność do pracy wystąpiła w trakcie ciąży.

Więcej informacji na ten temat można uzyskać na portalu Poradnik Przedsiębiorcy.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%