Zamknij
REKLAMA

Zawód: anioł domowy

00:00, 02.07.2018 | materiał partnera
Skomentuj Copyright Andrey Popov - fotolia.com

Zmieniają się tendencje w emigracji zarobkowej Polaków. Już nie wyjeżdżamy na stałe lub na dłuższy okres, coraz częściej praca za granicą przybiera formę kilkutygodniowych zleceń, aby poprawić naszą sytuację finansową. W grupie emigrantów przeważają kobiety. Zamiast pracy w ogrodnictwie, coraz częściej wybieramy opiekę nad niemieckimi seniorami.

Pracy za granicą poszukują najczęściej osoby, które mimo wysokich kwalifikacji, nie mogą znaleźć zatrudnienia nad Wisłą. Najpopularniejszymi kierunkami emigracyjnymi są Wielka Brytania i Niemcy, które przyjmują emigrantów z Europy Wschodniej z otwartymi ramionami. Na rynku niemieckim już w tej chwili brakuje rąk do pracy, przede wszystkim w branży opiekuńczej. W systemie opieki nad osobami starszymi i chorymi tego kraju pracuje zawodowo ponad milion osób. To więcej niż na przykład w całym niemieckim przemyśle samochodowym.

Opieka domowa

Jak wynika z najnowszych analiz, obecnie blisko 3 miliony Niemców wymaga stałej opieki. Coraz popularniejsza staje się opieka w domowym otoczeniu. Polega ona na tym, że opiekun mieszka razem z podopiecznym. Przejmuje on więc poniekąd rolę członka rodziny, towarzysząc seniorowi w codziennych czynnościach i wspomagając go w tym, z czym osobie starszej trudniej sobie poradzić. Czasem będzie to podanie posiłku i przypomnienie o zażyciu lekarstw, innym razem wspólne wyjście na spacer czy pomoc w wieczornej toalecie.

Ile zarabia opiekunka?

Zakres czynności opiekunki będzie zależał od stopnia samodzielności podopiecznego, a ten z kolei wpływa na wynagrodzenie. Najwięcej zyskują osoby, które nie boją się nowych wyzwań i obowiązków, ponieważ im bardziej odpowiedzialne zadania, tym lepiej można zarobić. Opiekunki potrafią przywieźć z kilkutygodniowego zlecenia kilka tysięcy złotych. Widełki za zlecenie są szerokie – od 1000 do 1700 euro netto miesięcznie. Trzeba pamiętać, że przez okres trwania zlecenia koszty utrzymania opiekunki ponosi rodzina podopiecznego. Opiekunka nie musi więc przejmować się kosztami zakwaterowania czy wyżywienia, przez co może odłożyć całą zarobioną kwotę. Jest to zdecydowany plus tej pracy.

Praca na wakacje lub dłużej

Dlatego chętnych nie brakuje. Szczególnie dużo zleceń pojawia się w okresie wakacyjnym. Można wtedy otrzymać zlecenie na atrakcyjnych warunkach i wynegocjować lepszą stawkę. Opiekunki wyjeżdżające na zlecenie wakacyjne z jedną z najpopularniejszych agencji pośrednictwa w tej branży, Hausengel, biorą także udział w loterii wakacyjnej. Jej zwycięzcy otrzymują do wynagrodzenia dodatkowe 333 euro bonusu wakacyjnego lub nagrody rzeczowe.


W znalezieniu zleceń opiekunce pomaga wyspecjalizowana agencja, tak jak na przykład Hausengel

Opiekunka powinna mieć wielkie serce

Wydawać by się mogło, że każdy może zostać opiekunem, ale kandydat lub kandydatka do tej pracy powinni spełniać określone wymagania. Opiekun powinien przede wszystkim mieć wiele serca i zrozumienia dla osoby starszej i jej problemów. Musi lubić pracę z ludźmi. Przyda się też znajomość języka obcego, w którym mówi podopieczny. Chociaż i w tym obszarze opiekunki mogą liczyć na wsparcie agencji. Hausengel zwraca współpracującym z firmą opiekunkom koszty kursów językowych i daje darmowy dostęp do aplikacji na telefon z kursem niemieckiego, dostosowanym do potrzeb opiekunek domowych.

Warto wyjechać choćby na krótkie zlecenie na początek, aby przekonać się, czy to praca odpowiednia dla nas. Być może okaże się, że połączenie pomagania drugiemu człowiekowi z pracą zarobkową jest tym, czego szukaliśmy i co przynosi nam zawodową oraz osobistą satysfakcję.

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz