Zamknij
REKLAMA

Polskie opiekunki podbijają niemiecki rynek

00:00, 05.11.2018 | artykuł sponsorowany
Skomentuj Copyright: Fred Froese

Europa starzeje się. Według KE za 40 lat niemal co trzeci obywatel Unii Europejskiej będzie miał 65 lat lub więcej. Coraz więcej seniorów wymaga również opieki. Z pomocą przychodzą im opiekunki z Polski.

Z domowej opieki korzysta już ponad 2 miliony Niemców. Liczba potrzebujących ciągle rośnie. W pośrednictwie pomiędzy wymagającymi opieki seniorami, a poszukującymi pracy opiekunkami wyspecjalizował się szereg profesjonalnych agencji.

Niemiecki Stiftung Warentest wziął pod lupę w zeszłym roku 13 takich agencji dla opiekunek. Na tle innych pozytywnie wyróżnia się działająca na rynku od ponad trzynastu lat firma Hausengel. Hausengel osiągnął bardzo dobry wynik zarówno pod kątem pośrednictwa pomiędzy rodziną a opiekunką, jak i kompleksowego wsparcia. Firma oferuje opiekunkom pomoc nie tylko w przygotowaniu się do zlecenia i w jego trakcie, ale także po jego zakończeniu.

Zarobki opiekunek

Ile może zarobić miesięcznie opiekunka na zleceniu w Niemczech? Stawki kształtują się obecnie pomiędzy 1100-1800€ netto. Realizując zlecenie opiekunka może liczyć na darmowe zakwaterowanie i wyżywienie oraz zwrot kosztów podróży. Oznacza to, że jest w stanie odłożyć całą zarobioną kwotę, ponieważ wykonując zlecenie nie ponosi kosztów utrzymania. Te przejmuje na siebie rodzina podopiecznego. Szczególnie pod koniec roku wzrasta zainteresowanie wyjazdami. Zlecenia są zazwyczaj krótkoterminowe, więc jest to doskonała metoda na podreperowanie budżetu domowego przed Świętami Bożego Narodzenia.

Dodatkowe korzyści

Oprócz podstawowego wynagrodzenia opiekunki otrzymują także liczne benefity, w tym premie okolicznościowe. Aby zapewnić jeszcze wyższą jakość, firma Hausengel oferuje jednak coś więcej: oferta edukacyjna, z jakiej moga skorzystać opiekunki współpracujące z Hausengel jest unikatowa i dostosowana do potrzeb tej grupy zawodowej. A podnoszenie swoich kwalifikacji jest niezbędne, ponieważ konkurencja w branży jest spora. Celem działalności Hausengel nie jest jedynie pośrednictwo w znalezieniu zlecenia w branży opiekuńczej, ale także stworzenie i utrzymanie wysokich standardów pracy legalnie pracujących opiekunów. W tym celu powstała Akademia Hausengel, oferująca bezpłatne szkolenia z zakresu opieki. Kursanci otrzymują certyfikat, potwierdzający ukończenie szkolenia. Całkowity koszt uczestnictwa w szkoleniu realizowanym przez internet pokrywa Hausengel. Dodatkowo osobom współpracującym z firmą oferowane są refinansowane kursy językowe.

Opiekunki z powołania?

Z pewnością nie jest to zawód dla każdego. Wymagane jest doświadczenie w opiece damowej, na przykład nad członkiem rodziny oraz znajomość języka kraju, w którym opiekunka chce pracować. Liczy się także odpowiednie podejście, nastawienie i charakter. Według pani Zofii, opiekunki pracującej w Niemczech od dwóch lat, każdy może wydobyć z siebie cechy pomocne w pracy opiekuna seniora, ponieważ każdy je w sobie ma. „W tej pracy niezwykle ważne są cierpliwość, pozytywyne nastawienie i pogoda ducha”, wymienia pani Zofia jednym tchem, dodając do tej listy umiejętność organizacji pracy, sumienność i zdrowy rozsądek. Opieka nad potrzebującymi to bez wątpienia zajęcie, które daje satysfakcję nieporównywalną z niczym innym.

Warto podkreślić też szczególny szacunek, jakim nasi zachodni sąsiedzi darzą opiekunki z Polski. Co je wyróżnia? „Polskie opiekunki są bardzo uczuciowe, serdeczne, uczciwe, miłe i uprzejme. Są doskonałymi gospodyniami domowymi i potrafią dobrze zaopiekować się podopiecznymi”, mówi pani Zofia z pełnym przekonaniem. Nie bez powodu polskie opiekunki nazywane są aniołami domowymi.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz