Zamknij

Rząd szykuje nowy podatek! "Skutki mogą być poważne"

12.21, 06.09.2022 Źródło: Business Insider / Dziennik Gazeta Prawna
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/
REKLAMA

Ministerstwo Rozwoju i Technologii szykuje nowe zasady naliczania renty planistycznej. Na czym polegać ma nowe rozwiązanie? 

To będzie efekt nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

- Propozycja zakłada, że zmienią się zasady dotyczące naliczania renty planistycznej, czyli opłaty za wzrost wartości nieruchomości. Obecnie właściciel uiszcza ją dopiero w momencie, gdy sprzedaje nieruchomość – o ile robi to przed upływem pięciu lat od wejścia w życie planu miejscowego lub jego zmiany. Wysokość opłaty wynosi wówczas maksymalnie 30 proc. wzrostu wartości, jest więc powiązana z ewentualnym zyskiem

- wskazuje we wtorkowym wydaniu (6 września) Dziennik Gazeta Prawna. 

W nowym wariancie, jeśli przepisy wejdą w życie, właściciele nieruchomości zapłacą za wzrost wartości, nawet w przypadku, kiedy nie planowali sprzedaży.

- Wystarczy, że gmina uchwali nowy plan miejscowy (lub wprowadzi zmiany do obowiązującego) w taki sposób, że objęte nim nieruchomości staną się bardziej wartościowe – na skutek zmiany ich przeznaczenia - podaje Business Insider. 

Nowelizacja wyraźnie wskazuje, że opłata wyniesie 30 proc. wzrostu wartości. Opłatę, jak wskazuje dziennik, będzie można rozłożyć na raty.

Pieniądze z podatku zasilą gminną kasę. 

- Skutki mogą być poważne, bo planami miejscowymi jest objęte zaledwie około jednej trzeciej powierzchni kraju. A te plany, które już istnieją, często wymagają pilnych zmian - wskazuje DGP. 

(Źródło: Business Insider / Dziennik Gazeta Prawna)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%