W ostatni weekend za sprawą 41. Ogólnopolskiego Turnieju Sztuki Recytatorskiej „Wobec własnego czasu” Wałcz znowu stał się stolicą pięknego słowa.
Po oficjalnym piątkowym otwarciu na scenie wystąpiła Wolna Grupa Bukowina, legendarny i jeden z najlepszych polskich zespołów z nurtu folk rocka i poezji śpiewanej. Po koncercie rozpoczęły się przesłuchania konkursowe, które były kontynuowane od sobotniego poranka i trwały do nocy. W sobotę na scenie WCK wystąpiła grupa teatralna z Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, która przedstawiła spektakl Konrada Dulkowskiego „Dziesiona”, będący opowieścią o współczesnym męskim świecie, w którym nie ma miejsca na wzruszenia, czułość i rycerskość, a jest obawa przed śmiesznością i brakiem akceptacji.
Obrady jury, w skład którego weszli aktorzy Małgorzata Mikołajczak (pochodząca z Czechynia wielokrotna laureatka OSTR „Wobec własnego czasu”) i Jakub Kamieński oraz lider Wolnej Grupy Bukowina Wacław Juszczyszyn były burzliwe i trwały do późnej nocy. W tym roku do Wałcza przyjechało 60 uczestników z całej Polski i w różnym wieku. Turniej dzięki długiej tradycji i doskonałej renomie wciąż cieszy się ogromną popularnością. OSTR jest tak oblegany, że trzeba było wprowadzić limit liczby uczestników.
- Już po zakończeniu tej edycji uczestnicy pytali czy mogą zapisać się na następną - cieszy się główna organizatorka Barbara Radkiewicz z Wałeckiego Centrum Kultury. - Wykonawcy podkreślają wyjątkową atmosferę, jaka panuje w Wałczu, opiekę instruktorów i pracowników, wysoki poziom, piękne dekoracje i to, że wszystko jest tu zawsze zapięte na ostatni guzik. Robimy wszystko, żeby uczestnicy chcieli tu wracać i jesteśmy bardzo szczęśliwi, że od tylu lat to się udaje.
Turniej tradycyjnie zakończył się w niedzielne południe koncertem laureatów, który wyreżyserował jeden z najlepszych polskich recytatorów Marcin Gargas.
Podobnie jak w roku ubiegłym organizatorom udało się pozyskać bardzo duże dofinansowanie m.in. z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Marszałkowskiego, władz miasta i powiatu oraz od posła Pawła Suskiego. Nie zabrakło także indywidualnych ambasadorów kultury: Adama Biernackiego i Bogusława Olejnika, którzy od kilku lat wspierają turniej. Łączna pula nagród wyniosła ponad 17 tysięcy złotych.
Jurorzy podkreślali niezwykle wysoki poziom wykonawców. Z tego powodu zdecydowali się nie przyznawać pierwszego miejsca w konkursie.
Wyróżnienia i nagrody pieniężne w wysokości 500 złotych otrzymali Alicja Czarnuszka, Bartosz Mazurkiewicz, Alicja Skibicka, Małgorzata Stopyra i Marta Walecka. Wyróżnienia specjalne i 700 zł dostali natomiast Michał Andrysiak (za szczególną wrażliwość przy doborze tekstów), Julia Bukowska (za osobowość i intuicję) i Kacper Pietrzak (za odwagę). Nagrody po 1200 złotych i trzy równorzędne trzecie miejsca zajęli Wojciech Czaplewski, Zuzanna Iłenda oraz Patryk Pawelec. Dwa równorzędne drugie miejsca i nagrody pieniężne w wysokości 2 tys. zł powędrowały do Łukasza Głuchowskiego i Bartosza Kowalczyka. Z kolei Grand Prix w wysokości 5 tys. złotych otrzymała Barbara Radzichowska. Laureatka była niegdyś związana z recytacją, jednak pewne tragiczne wydarzenia z jej życia spowodowały długoletnią przerwę. Wałecki turniej był dla niej swoistym sprawdzianem umiejętności, który zdała na szóstkę. Niezwykle wzruszona zwyciężczyni oprócz nagrody otrzymała jeszcze ogromny aplauz jurorów, uczestników i publiczności.
z
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu extrawalcz.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz