Od 17 listopada w Muzeum Ziemi Wałeckiej można oglądać 30 czeskich szopek bożonarodzeniowych. Warto się tam wybrać, bo są naprawdę cudaczne i zupełnie inne od tych, do których przywykliśmy.
Na wystawie zebrano tradycyjne szopki, drewniane i papierowe, przypominające te, które już znamy i w których zaprezentowano postacie biblijne, ale są też szopki… kolejarskie, niezwykle barwne, graficznie przypominające kalendarze adwentowe, a nawet takie, z których postacie kojarzą się z bohaterami bajki Sąsiedzi. Są szopki szklane, szopki - witraże i wykonane z majoliki. Najstarsza zaprezentowana w MZW pochodzi z przełomu XIX i XX wieku.
- W Czechach występują szopki rodzinne, które czasami zajmują pół mieszkania, bo są latami rozbudowywane. Związany jest z tym zwyczaj odwiedzania szopek. Do czeskich szopek przychodzą nie tylko trzej królowie, ale też wszyscy mieszkańcy danej miejscowości, także w strojach ludowych, i przedstawiciele wszystkich zawodów. Widzimy na przykład karczmarza z piwem, każdy niesie coś dla siebie ważnego, dzieci najczęściej niosą zabawki - opowiada kustosz wystawy Marlena Jakubczyk. - Czechy to państwo bardzo zlaicyzowane. Święta Bożego Narodzenia mają tam mniejszy wydźwięk religijny niż w Polsce. To przede wszystkim czas na spotkania rodzinne.
Czechom trudno było rozstać się szopkami, starania o przywiezienie ekspozycji do Wałcza trwały 3 lata. Na początku Czesi chcieli udostępnić jedynie 10 szopek, Magdalena Suchorska i Marlena Jakubczyk negocjowały dwa dni. Samo przygotowanie w MZW zajęło muzealnikom ponad miesiąc.
W Muzeum Szopek w Třebechovicach znajduje się ponad 400 eksponatów, pochodzących ze wszystkich regionów Czech, wykonanych z najróżniejszych materiałów. Najbardziej znana jest ruchoma Szopka Probošta, która ma ponad sto lat, składa się z ponad dwóch tysięcy elementów, w tym 373 figurek.
Honorowy patronat nad wystawą objęła Ambasada Republiki Czeskiej. Można ją oglądać do 29 lutego.
Przypominamy o konkursie ogłoszonym przez MZW na szopkę bożonarodzeniową z wałeckim motywem. Szopki muszą nawiązywać do tradycji Bożego Narodzenia oraz zawierać elementy wałeckie (pochodzące z terenu powiatu wałeckiego). Może to być nawiązanie do architektury, historii, krajobrazu, postaci historycznych i współczesnych. Szopki muszą być wykonane ręcznie, nie mogą zawierać gotowych elementów, dostępnych w handlu, powinny mieć charakter przestrzenny.
Ciekawa14:06, 18.11.2019
Wypoczywam od kilku dni w Wałczu, czy wstęp do owego muzeum jest płatny?
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu extrawalcz.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
8 0
Nawet gdyby był, proszę o kontakt a pokryje koszt.