Zamknij

Etno w Tucznie

22:06, 27.07.2020 | k
Skomentuj
REKLAMA

Słońce, muzyka, stoiska, warsztaty i mnóstwo pozytywnej energii. W sobotę 25 lipca na zamku w Tucznie odbył się Etno Tuczno Festiwal.

Głównymi organizatorkami festiwalu było Koło Gospodyń wiejskich Ma-Lwa wspólnie z zamkiem w Tucznie i klubami artystycznymi Bałagan i Tu. Impreza została dofinansowana ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Etno-Polska 2020”.

- Naszym głównym celem jest popularyzacja polskiej tradycji i kultury etnicznej, dlatego zaprosiliśmy wystawców, którzy produkują zarówno żywność, jak i naturalne zabawki, ozdoby czy kosmetyki - mówi Marta Szkutnik z KGW Ma-Lwa. - Zamek to też doskonałą oprawa dla takiej imprezy, nasza perełka kulturalna i bardzo dziękujemy dyrektorowi, że nasz festiwal może się odbyć właśnie w tym miejscu.

- Pomysłodawczynią imprezy była nasza skarbniczka Aga Kluza; to ona napisała projekt i pozyskała pieniądze na jego realizację. Początkowo miał być to Jarmark Świętojański, ale ze względu za pandemię musieliśmy przesunąć festiwal o miesiąc. Mamy nadzieję, że impreza tylko na tym zyskała - dodaje Maria Świderska.

Swoje stoiska miało dwudziestu ośmiu wystawców. Kupić można było m.in. ekologiczną żywność, miody z pasieki, biżuterię, naturalne kosmetyki czy ozdoby i zabawki wykonane z drewna. Zorganizowano również warsztaty wikliniarskie, pszczelarskie, malarskie, lepienia z gliny, zielarsko-florystyczne z tworzenia wianków. I to właśnie wianki były najbardziej charakterystycznym elementem festiwalu. Nie mogło też zabraknąć muzyki. Wystąpiły zespół Jarzębina z Hanek, pochodząca z Poznania i Bydgoszczy Orkiestra prowincjonalna, polsko-afrykańskie trio Mamadou Diouf, Grzegorz Rytka i Buba Kuyateh, Wiklinowa z Warszawy, których utwory inspirowane są polską muzyką tradycyjną oraz śląsko-marokański Suprise Marocain. Etno Tuczno Festiwal oficjalnie zakończył się w niedzielnym koncertem. W tuczyńskim kościele z improwizacjami gitarowymi wystąpił Damina Pielka.

- Festiwal zorganizowaliśmy po raz pierwszy i cieszymy się, że spotkał się on z bardzo dużym zainteresowaniem, zarówno ze strony wystawców, jak i publiczności. Dlatego podkreślamy, że to pierwsza i nie ostatnia edycja imprezy - mówi M. Szkutnik.

 

(k)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (4)

BarbaraBarbara

8 1

Niesamowita impreza.
Jestem w szoku, że w małym Tucznie tak kwitnie kulturalne życie.
Kto nie był, niech żałuje, bo panie z koła gospodyń zrobiły coś wspaniałego. Dziękujemy! 13:32, 28.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

TT.TT.

7 1

To jest fakt, że od czasu do czasu są jakieś imprezy w Tucznie, organizowane przez prywatne osoby, tylko i wyłącznie, bo niestety włodarze miasteczka u mywają ręce od wszystkiego, zniszczyli i zaniedbali Tuczno, wszystko jest w opłakanym stanie, nic nie jest robione, komunalka stoi i drapie się po dużym brzuchu- kasa brana za glupawy uśmieszek!!!
Wystarczy pojechać do Człopy, aby zobaczyć jak może wyglądać małe, zadbane i zagospodarowane miasteczko!!!
Jest wszystko!!! 15:28, 29.07.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

CzłopianinCzłopianin

2 1

Nie żartuj, Człopa umiera przez naszą władze w Człopie. 14:35, 30.07.2020


Do CzlopianinaDo Czlopianina

3 0

Zdzichu nie udzielaj się!!! 10:53, 31.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz