Zamknij

Problem złej atmosfery w pracy

12:56, 20.07.2018 | Materiał Partnera
Skomentuj

     Zła atmosfera w pracy to na pewno czynnik, który zdecydowanie nie służy efektywnej pracy. Przez nią niektórzy pracownicy myślą nawet o odejściu. Nikomu raczej nie pracuje się dobrze w zespole, który ze sobą nie rozmawia, wzajemnie obwinia za niepowodzenia, plotkuje… W takich warunkach nikt już nie ma motywacji ani ochoty do pracy. Wszyscy są zmęczeni ciężką sytuacją, która ma miejsce między nimi.

Przyczyny złej atmosfery

Tak naprawdę przyczyn wywołujących dyskomfort w miejscu pracy może być wiele. Częstą przyczyną jest pojawienie się nowej osoby w zespole, która wręcz uwielbia intrygi, plotki, lubi burzyć ludzkie relacje, a ty wydajesz się być idealnym obiektem do drwin. I tak, z każdym dniem masz wrażenie, że ludzie szepczą za twoimi plecami, izolują się od ciebie. Rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji, że dostajesz wyższe wynagrodzenie – 4300 zł netto – niż inni pracownicy, dostałaś tę pracę wyłącznie dzięki znajomościom. Takie oskarżenia mogą być bardzo krzywdzące, dlatego jeżeli wiesz, że to nowa osoba stoi za upokarzaniem ciebie – niezwłocznie z nią porozmawiaj i to wyjaśnij. Zapytaj, po co to robi, jaki ma w tym cel. Postaraj się również porozmawiać ze współpracownikami, którzy zmienili zdanie względem ciebie i znacznie się zdystansowali. Szczera rozmowa to zawsze najlepsze rozwiązanie. Jeżeli osoba, która przyczyniła się do powstania złej atmosfery nie przestanie w dalszym ciągu tego robić – ignoruj ją. Nie rozmawiaj z nią, nie przebywaj w jej towarzystwie. Być może, kiedy dostrzeże, że pomimo jej usilnych starań pracownicy współpracują ze sobą tak jak dawniej, zrozumie swój błąd i przestanie tak postępować.

Zła atmosfera i jej wpływ na samopoczucie

Zdecydowanie ma negatywny wpływ na nasze samopoczucie oraz jakość prywatnego życia. Powoduje, że jesteśmy coraz bardziej zmęczeni, demotywowani i wypaleni. Im gorzej się czujemy, tym nasza efektywność, jakość i wydajność pracy jest niższa. Nie możemy się skoncentrować, a ciągły stres i napięcie mogą wywołać załamanie psychiczne, a potem – depresję. Jeżeli długo przebywamy w miejscu, w którym atmosfera zdecydowanie nie sprzyja, osoby są do nas nieprzychylnie nastawione, przestajemy w końcu wierzyć we własne możliwości i narzekamy na pracę, która kiedyś dawała nam mnóstwo radości i satysfakcji.

Co ty możesz zrobić, aby poprawić atmosferę w pracy?

  • Stwórz swobodną atmosferę – opowiadaj zabawne historie, anegdoty, dowcipy. To z pewnością rozładuje napięcie, wywoła śmiech i pomoże stworzyć przyjacielską atmosferę, która pomoże wam w budowaniu właściwej współpracy.
  • Każdemu współpracownikowi okaż odrobinę zainteresowania i uwagi. Nikt nie jest idealny, ale postaraj się skupić wyłącznie na ich dobrych cechach i zaletach.
  • Kiedy wchodzisz w dyskusję, bądź taktowna, a nie ironiczna i wulgarna. Nie wytykaj wad i błędów swoich współpracowników. Spróbujcie wspólnymi siłami znaleźć takie rozwiązanie problemu, które będzie najodpowiedniejsze.
  • Pamiętaj, aby nie okazywać emocji. One nie są dobrym doradcą, dlatego nie należy się nimi kierować w podejmowaniu ważnych decyzji. Dodatkowo stres i napięcie w pracy może przerodzić się w konflikt, dlatego myśl racjonalnie.
()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© extrawalcz.pl | Prawa zastrzeżone