Zamknij

Jak oddać ważny głos

15:39, 19.10.2018 | mk
Skomentuj
REKLAMA

Wybory samorządowe odbędą się 21 października br. Głosować będzie można w godzinach od 7.00 do 21.00. Wybierzemy wójta, burmistrzów oraz radnych gmin (miast), powiatu i sejmiku wojewódzkiego. Kadencja będzie trwała pięć lat.

- Do lokalu wyborczego należy ze sobą zabrać dowód osobisty lub każdy inny dokument z fotografią pod warunkiem, że ustalenie tożsamości wyborcy na jego podstawie nie budzi wątpliwości - mówi Dorota Draus, przewodnicząca  Miejskiej Komisji Wyborczej Wałczu. - Na burmistrza Wałcza będzie lista 7 kandydatów uszeregowanych alfabetycznie. Oddajemy głos tylko na jednego kandydata, stawiając znak X (co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki) na karcie do głosowania w kratce z lewej strony obok nazwiska kandydata. Głos będzie nieważny w przypadku: postawienia znaku „X” w kratce przy nazwisku więcej niż jednego kandydata, niepostawienia znaku „X” w żadnej kratce, postawienia znaku „X” w kratce wyłącznie przy nazwisku kandydata skreślonego przez gminną komisję wyborczą.

W lokalu wyborczym otrzymamy 4 rodzaje kart do głosowania: do sejmiku wojewódzkiego (formatu A2, na niebieskim tle), powiatu (A3, koloru żółtego), miasta (A3, koloru szarego) i na burmistrza (A3, koloru różowego).

W porównaniu do lat ubiegłych wybory będą się znacząco różnić. Do najważniejszych zmian w ordynacji wyborczej należy zaliczyć: wprowadzenie dwukadencyjności burmistrzów i wójtów; ograniczenie jednomandatowych okręgów wyborczych do gmin do 20 tys. mieszkańców (Tuczno, Człopa, Mirosławiec, wiejska Wałcz); wydłużenie kadencji organów samorządowych do 5 lat; nowe rodzaje komisji obwodowych - od wyborów 2018 funkcjonować będą dwie komisje - jedna organizuje głosowanie, druga jest odpowiedzialna za ustalenie wyników głosowania; wprowadzenie instytucji obserwatorów społecznych.

Głosować mogą wszyscy ci, którzy posiadają czynne prawo wyborcze. Są to wszystkie osoby, które mają polskie obywatelstwo lub obywatelstwo UE. Głosujący musi mieć ukończone 18 lat i stale zamieszkiwać na obszarze gminy, powiatu i województwa, którego dotyczy wybór. Stałe zamieszkanie musi być potwierdzone wpisem do stałego rejestru wyborców gminy. Głos korespondencyjny będą mogły oddać jedynie osoby niepełnosprawne.

W wyborach do rad gmin liczących do 20 tys. mieszkańców głosować można tylko na jednego kandydata. W wyborach do rad gmin liczących powyżej 20 tys. mieszkańców, do rad powiatów i do sejmików województw głosować można tylko na jedną listę kandydatów, stawiając znak „X”.

W gminie Wałcz, w której o fotel wójta ubiega się tylko Jan Matuszewski, by wyrazić poparcie stawia się krzyżyk w kratce z napisem TAK lub wyrażając sprzeciw krzyżyk w kratce z napisem NIE. Jeśli ponad 50 procent wyborców poprze kandydata na wójta, zostanie on zatwierdzony, jeśli nie, wybierze go Rada Gminy.

- Do tej pory w Wałczu wszystko przebiega spokojnie i zgodnie z przepisami - dodaje D. Draus. - Nie mieliśmy żadnych zgłoszeń o nieprawidłowościach.

mk

(mk)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%