11 listopada w Wałczu odbyły się uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości.
Uroczystości rozpoczęły się mszą za Ojczyznę w kościele pw. św. Mikołaja, po której uczestnicy w asyście pocztów sztandarowych przeszli na skwer przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego.
- Spotykamy się tutaj każdego roku, aby oddać hołd wielkiemu Polakowi. Pochylamy również głowy przed tymi, którzy oddali życie za wolną Polskę - mówił starosta Bogdan Wankiewicz. - Po 123 latach ziściły się marzenia Polaków urodzonych i wychowanych pod zaborami. Wolna Rzeczpospolita Polska ponownie pojawiła się na mapach Europy. Kontynuując dzieło odrodzenia suwerenności rodzi się jednocześnie refleksja czy wolność wywalczoną przez poprzednie pokolenia należycie szanujemy, czy ją pielęgnujemy i doceniamy. Polska jest wolnym i suwerennym krajem, możemy swobodnie wyrażać własne poglądy, decydujemy gdzie i jak chcemy żyć, ale o tradycji, dobrych wzorcach i przeszłości nie wolno nam zapominać. Niech ten dzień będzie świętem wszystkich Polaków, dając nam radość i dumę.
Po apelu poległych i salwie honorowej delegacje wałeckich urzędów, zakładów pracy, stowarzyszeń, służb mundurowych, instytucji oświatowych oraz mieszkańcy złożyli pod pomnikiem wieńce i kwiaty.
ks
15 1
Szacun dla władz Powiatu za kultywowanie tego święta w tradycyjny już sposób.
9 0
A Przewodniczący Rady Miasta był chyba na jakimś głodzie wiecowym, co najmniej trzy razy podłączał się do innych delegacji składających kwiaty.
3 5
Dlaczego państwowe uroczystości rozpoczynają się mszą w kościele? Święto Odzyskania niepodległości będziemy w pełni świętować w momencie gdy wyzwolimy się spod watykańskiej okupacji.
3 1
[quote name="Huzar"]Dlaczego państwowe uroczystości rozpoczynają się mszą w kościele? Święto Odzyskania niepodległości będziemy w pełni świętować w momencie gdy wyzwolimy się spod watykańskiej okupacji.[/quote]
Po pierwsze, to święto uzyskania niepodległości od zaborów, po drugie, kościół katolicki w odzyskaniu tej niepodległości właśnie pomógł, po trzecie, większość polaków to katolicy, którzy chcą łączyć świętowanie wydarzeń państwowych z udziałem we mszy świętej, po czwarte, udział we mszy był dobrowolny.
3 3
[/quote]
Po pierwsze, to święto uzyskania niepodległości od zaborów, po drugie, kościół katolicki w odzyskaniu tej niepodległości właśnie pomógł, po trzecie, większość polaków to katolicy, którzy chcą łączyć świętowanie wydarzeń państwowych z udziałem we mszy świętej, po czwarte, udział we mszy był dobrowolny.[/quote]
Większość polaków to katolicy? Po prostu większość jest ochrzczonych, co nie znaczy, że wierzących.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu extrawalcz.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz