Zamknij

Raportujemy! Sporo się nie zgadza.

11:32, 27.09.2024 . Aktualizacja: 13:36, 27.09.2024
Skomentuj
reo

W cyklu tym znaleźć można analizy z dostępnych raportów, aby zwykli ludzie mogli odczytać, co urzędnik, lub bankier, czy adwokat, tudzież inna persona, miała na myśli. Na początek jeden z najważniejszych dokumentów w gminie. Raport o stanie gminy i DEMONgrafia.

Można zaryzykować twierdzenie, że na taki raport o stanie Gminy Miejskiej Wałcz nikt o zdrowych zmysłach chyba nie czekał. Przed samymi wakacjami Burmistrz Maciej Żebrowski, rocznik 1984, udostępnił dokument, który powinien z miejsca stać się przedmiotem analiz, dla tych, którym dobro naszego miasta leży na sercu. Czy sezon ogórkowy sprzyjał takim rozważaniom? Oczywiście, że nie. Dlatego zabieramy się do tego teraz. Jednak najpierw kilka istotnych uwag.

Po pierwsze.
Trzeba przyznać, że zasadna byłaby interwencja w sprawie wdrożenia w Urzędzie Miasta (przynajmniej w zakresie podstawowym) ogólnych zasad redagowania i formatowania treści opracowań, które podpisuje najważniejsza osoba w mieście i publikuje się w Biuletynie Informacji Publicznej. Zasady te są znane każdemu kto kiedykolwiek samodzielnie pisał pracę dyplomową lub po prostu wypracował tę umiejętność w trakcie procesu edukacji.
Otwierając ten dokument momentalnie zostałem przeniesiony do lat 90-tych, kiedy to królował analfabetyzm cyfrowy. Nieumiejętność formatowania tekstu aż bije w oczy, używanie wielu rozmiarów czcionek, nieumiejętność prowadzenia równo marginesów, punktowania i numerowania, a także
tworzenia tabel oraz wykresów sprawia, że raport ten jest niezachęcający, a wręcz odpychający od czytania. Chyba, że tak to ma być…?
Z punktu widzenia technicznego, warto byłoby też używać odwołań, przypisów i podawać źródło danych służących do opracowań liczbowych zarówno w formie tabelarycznej jak i graficznej. Wykresy w części opracowania są o zgrozo „w nic nie obrazującym układzie 3d” bez podania wartości zmiennych. Można odnieść wrażenie, że dane te są pobierane z sufitu. Używanie przed podaniem liczby, stanowiącej
ścisłą ewidencję, słowa „około” uzupełnia tezę o urządzanej sobie kpinie z mieszkańców Wałcza, ale może o to chodziło..

Po drugie.
Włodarz pod całością się podpisał,  ale czy przeczytał chociaż raz ze zrozumieniem co zostało podpisane?
Zapewne trudno będzie wytłumaczyć fakt występowania wielu błędnych informacji, niespójności w przytaczaniu danych liczbowych, a także swobodnego dobierania wybranych informacji szczegółowych pomiędzy analogicznymi segmentami
danych, przez co uniemożliwia się dokonywania porównań. Należałoby zadbać o spójną metodę prezentacji danych analitycznych. Istnieje także wiele rozbieżności pomiędzy danymi w raporcie, a danymi udostępnianymi przez Główny Urząd Statystyczny. Przykładem braku wartości merytorycznej raportu, rażąco rzucającym się w oczy, jest na przykład
podanie liczby urodzeń w Wałczu w 2023 roku:
 na 14-stej stronie raportu widzimy: „Obecnie na terenie Wałcza zameldowanych jest 132 dzieci urodzonych w 2023 r.
(z czego w Wałczu urodziło się 66).”,

 na 15-stej stronie twierdzi się zgoła co innego:
„W ubiegłym roku Urząd Stanu Cywilnego w Wałczu sporządził 451 aktów urodzeń, podobnie jak w roku 2022, w którym zanotowano 450 urodzeń.”,
 a z kolei na 72-giej stronie podano liczbę urodzonych i zameldowanych w Wałczu – „96 osób z rocznika 2023 i 157 osób z rocznika 2022.”

Tabela z ilością urodzeń jako załącznik. Wskazuje wyraźnie, że jest nas coraz mniej w Wałczu. Mniej mieszkańców, jest jednoznaczne z mniejszą dynamiką przychodów z podatków i opłat. Hasło „Warto wracać, jednak nie działa”


Źródło: Raport o stanie Gminy Miejskiej Wałcz za 2023 rok.

Brak jest konkretnych informacji o ogólnej ilości mieszkańców na początku raportu, zapewne ze względu na uwłaczające dane i lepiej, aby na nie nie patrzeć. Jest jedynie informacja o ilości mieszkańców na 31 grudnia 2023 roku. Wskazuje jedyne 22 530 osoby. Z czego najwięcej osób powyżej 61 roku życia. Oczywiście można dojść do danych, ale dopiero przy opisywaniu budżetu na stronie 70-tej. Zgodnie z podanymi danymi, w roku 2022 było nas nieco więcej, bo 22 788 osób, w roku 2021 - 23 094 osób, a w 2020 - 23 467 osób. W tym tempie jest prawdopodobne, że za 50 lat w Wałczu już nikogo nie będzie?

Po trzecie.
Sprawowanie urzędu Burmistrza jest wielką odpowiedzialnością i zobowiązaniem. Należy ze szczególną dbałością podchodzić do realizowania obowiązków ustawowych, zwłaszcza w zakresie informowania społeczności o stanie naszego miasta. Czytelnikami raportów są też często poważni INWESTORZY! Tutaj nadmienić warto, że kupcy spekulacyjni nie są
INWESTORAMI. Cwaniacy kupujący działki za ćwierć ceny też nie są inwestorami tylko spekulantami działającymi na granicy prawa.
Opracowanie w postaci raportu o stanie Gminy Miejskiej Wałcz jest dokumentem wizytówkowym i mającym na celu nieść wiele cennych treści merytorycznych, ale też jakość wizualna tego opracowania ma niebagatelne znaczenie promocyjne.
Można mieć poważne podejrzenie, że ten raport został „klejony” na zasadzie kopiuj-wklej (to by tłumaczyło niechlujne formatowanie). Sądzić można, że po dokonaniu analizy Burmistrz będzie musiał podjąć decyzję o cofnięciu podpisu, a może i nawet kontrasygnaty…

Sebastian Bil
analityk, ekonomista

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%