Zamknij

Nowa strażacka tradycja

12:00, 28.05.2018 | k
REKLAMA
Skomentuj

Po raz pierwszy obchody Dnia Strażaka odbyły się poza komendą powiatową Państwowej Straży Pożarnej. 25 maja na wałeckim placu Wolności spotkali się strażacy jednostki powiatowej i jednostek OSP, zaproszeni goście oraz mieszkańcy.

- Święto Strażaka zawsze skłania do refleksji na temat trudów i niebezpieczeństw, jak i dumy i satysfakcji z pracy strażaków. Kiedyś praca strażaków polegała prawie wyłącznie na gaszeniu pożarów; dziś strażacy niosą pomoc wszędzie tam, gdzie pojawia się jakieś niebezpieczeństwo czy zagrożenie życia i mienia - mówił zastępca komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie bryg. Marek Popławski. - Praca na rzecz społeczeństwa i gotowość niesienia pomocy tym, którzy jej potrzebują, to działania wpisane w codzienną strażacką służbę. W ubiegłym roku jednostki ochrony przeciwpożarowej na terenie naszego województwa interweniowały prawie 20 tysięcy razy; ponad 6 tys. to pożary, a 12 tys. miejscowe zagrożenia. Nasza służba w ubiegłym roku to 54 zdarzenia dziennie, co 26 minut wyjazd do akcji, co 42 minuty wyjazd do miejscowego zagrożenia, a co 84 minuty wyjazd do pożaru. Ta krótka statystyka pokazuje, że strażacy garnizonu zachodniopomorskiego się nie nudzą.

Tradycyjnie już obchody Dnia Strażaka to okazja do wręczenia wyróżnień i awansów. Brązowymi medalami „Za długoletnią służbę” uhonorowano mł. asp. G. Brusiło, ogn. G. Kowalskiego, mł. kpt. M. Kulczyka, mł. ogn. K. Szczechowskiego, st. ogn. A. Żeleźniak. Srebrną odznakę „Zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej” otrzymał D. Lubianiec, który również został awansowany na stopień mł. bryg. Na stopień kapitana awansowano mł. kpt. P. Gąsiora i G. Kasperowicza, na młodszego kapitana asp. M. Kulczyka., na stopień aspiranta mł. asp. G. Kilańczyka, P. Łobodę, P. Szcześniaka. Na stopień starszego ogniomistrza awansowali ogn. K. Chmielewski, M. Praźmo, J. Ryło, J. Skotnicki, A. Żeleźniak, ogniomistrza mł. ogn. K. Janik, G. Kowalski, starszego sekcyjnego sekc. Ł. Gąsiorowski, M. Malec, T. Szewczyk. Wręczono również awanse w stanowiskach służbowych. Swoje nagrody przyznali również samorządowcy. Starosta wyróżnił kpt. Z. Węglewskiego, mł. asp. G. Brusiło, st. ogn. A. Żeleźniak, burmistrz Wałcza nagrodziła st. ogn. D. Świercz, ogn. P. Glazińskiego, st. sekc. M. Zarębę, a wójt gminy Wałcz kpt. M. Gruchot, asp. A. Śliwińskiego i mł. ogn. S. Kolendę.

W trakcie apelu odbyło się także uroczyste wręczenie decyzji komendanta głównego PSP w sprawie włączenia jednostki ODP w Golcach w struktury Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Decyzję odebrał prezes OSP Golce R. Bartniczak.

Nie mogło zabraknąć życzeń od zaproszonych gości, wśród których byli m.in. przedstawiciele samorządów, wojewody, służb mundurowych i instytucji na co dzień współpracujących ze strażą pożarną.

- Strażaka każdy lubi, każdy szanuje; strażak to ktoś, kogo dzieci chcą naśladować; kojarzy się z samymi najlepszymi cechami: bohaterstwem, oddaniem, ze służbą człowiekowi, pomocą w ratowaniu życia i mienia - mówił zastępca burmistrza Mirosławca Dariusz Bartosik. - Jesteście wszędzie tam, gdzie dzieje się coś złego: przy wypadkach, katastrofach, zdarzeniach atmosferycznych. Ratujecie i pomagacie. Wasza praca jest nieoceniona.

Po apelu goście zostali zaproszeni na poczęstunek do ratusza.

k

(k)
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© extrawalcz.pl | Prawa zastrzeżone