Zamknij

Strażacy uratowali żubra (GALERIA)

15:26, 03.02.2019 | M.K
REKLAMA
Skomentuj

Wałeccy strażacy uczestniczyli w dość nietypowej akcji. W niedzielę (3 bm.) pod młodą krową (samicą żubra) załamał się lód. Wszystko zakończyło się szczęśliwie.

Do zdarzenia doszło na jeziorze Ostrowiec na terenie Drawieńskiego Parku Narodowego (przy miejscowości Pustelnia, niedaleko Człopy).  Strażacy łamali przed żubrem lód, torując mu drogę, aby mógł dopłynąć za nimi do brzegu. Po akcji, która trwała ponad 3 godziny, udało się zwierzę wyciągnąć za pomocą węży strażackich na brzeg.

- To już teren województwa lubuskiego, ale tak się złożyło, że byliśmy pierwsi na miejscu - relacjonuje kpt. Maciej Mleczarek, komendant Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wałczu. - Zwierzę było ok. 150 metrów od brzegu. Dopłynęliśmy do niego na łodziach i następnie toporami i łomami drążyliśmy tunel i ciągnęliśmy żubra za sobą. Żeby nie zrobić mu krzywdy, instruowali nas cały czas specjaliści od żubrów z Dzikiej Zagrody z Jabłonowa. Zwierzę było wycieńczone. Wyciągnęliśmy go na dość stromą skarpę, około 6 metrów pod górę. Następnie okryliśmy żubra termicznymi i zwykłymi kocami i podaliśmy tlen. Gdy wyjeżdżaliśmy, zwierzę stawało już na nogi o własnych siłach.

W akcji wzięło udział 8 zastępów straży pożarnej z Wałcza, Człopy, Wołowych Lasów i Tuczna oraz jednostki z powiatu strzelecko-drezdeneckiego. Działania koordynował dyrektor DPN wraz z pomocą pracowników służby Parku oraz Zachodniopomorskiego Towarzystwa Przyrodniczego, którzy przez następne godziny rozgrzewali młodą krówkę i rozmasowywali jej zmarznięte, zesztywniałe kończyny. Zwierzęciu  nałożono obrożę telemetryczną. Dzięki temu będzie można śledzić jej dalsze losy.

Topiącą się żubrzycę zauważył pan Maciej, nauczyciel z Drawna, który był na wycieczce. Mężczyzna natychmiast powiadomił strażaków, służby DPN-u, pracowników Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Szczecinie oraz ZTP, opiekujące się żubrami w regionie. Na jego cześć żubrzyca dostała imię Maciejka.

W ratowaniu ok. 2-letniej krowy (ważącej niemal 300 kg), brało udział blisko 60 osób.

mk

(M.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

Komentarze (2)

mkmk

7 0

Brawo! 19:21, 03.02.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AsikaAsika

5 0

Brawo strażacy ,to wielki wyczyn bo zwierzątko do mini nie należy 02:18, 04.02.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© extrawalcz.pl | Prawa zastrzeżone