Zamknij

O czym rowerzyści muszą pamiętać

09:44, 07.03.2019 | Oprac. z
Skomentuj
REKLAMA

Niebawem w pełni rozpocznie się sezon rowerowy, dlatego policjanci Wydziału Ruchu Drogowego jednostki w Wałczu przeprowadzili z myślą o nich kolejną akcję, w ramach akcji rowerzyści otrzymywali lampki rowerowe, odblaski na koła, a najmłodsi kamizelki.

Rowerzysta tak jak kierowca musi przestrzegać zasad ruchu drogowego. Dlatego policjanci celem poprawy ich bezpieczeństwa przypominali o obowiązkowym wyposażeniu roweru  i konieczności sprawdzenia jednośladu pod kątem sprawności technicznej. Policjanci przypominali o tym, że na drodze rowerzysta jest bardziej narażony na niebezpieczeństwo niż kierowca. Nie chroni go karoseria auta ani pasy bezpieczeństwa czy poduszki powietrzne.

- Dlatego powinniśmy stosować zasadę ograniczonego zaufania - podkreśla st. sierż. Magdalena Ogrodowska.- Jeśli jedziemy chodnikiem, to jesteśmy na nim tylko gośćmi.

Każdy rowerzysta otrzymał od policjantów odblaski na koła, samozaciskowe opaski odblaskowe oraz lampki rowerowe (w ramach współpracy policji zachodniopomorskiej z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie). Najmłodsi otrzymali od policjantów współpracujących z Miejską Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Wałczu  odblaskowe kamizelki.

Prowadzone przez mundurowych akcje cieszą się dużym poparciem ze strony niechronionych uczestników ruchu.

Policjanci przypominają: każdy rower musi być wyposażony w:

1.co najmniej jedno światło przednie białe lub żółte świecące ciągłym, lub migającym (od 2012 roku) światłem - czyli np. lampka przednia na baterie, akumulatory lub dynamo,

2.co najmniej jedno światło tylne czerwone, odblaskowe

3.co najmniej jedno światło tylne świecące ciągłym lub migającym światłem

4.co najmniej w jeden skutecznie działający hamulec,

5.dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy

6.kierunkowskazy - jeśli tylko w przypadku kiedy konstrukcja roweru lub wózka rowerowego uniemożliwia sygnalizowanie zamiaru skrętu ręką.

Nie musimy mieć zamontowanych świateł na rowerze wtedy, gdy nie jest ono wymagane - czyli np. w dzień. Możemy więc lampki posiadać np. w kieszeni, plecaku, albo nawet w domu - jeśli nie zamierzamy jeździć po zmroku. Nie dotyczy to odblasku tylnego o barwie czerwonej, który musi być zamontowany na stałe.

Dodatkowo rower może (ale nie musi) być wyposażony w:

światła odblaskowe umieszczone na pedałach barwy żółtej samochodowej,

światło odblaskowe barwy białej z przodu roweru,

dowolną ilość odblasków na kołach - ale co najmniej po jednym na każdym kole barwy żółtej samochodowej.

(Oprac. z)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

glizdaglizda

2 0

A od tego roku każdy rowerzysta musi mieć dodatkowo czerwone światło migające na dzwonku , a rowerzystka żółte migające na patelni ... 11:51, 13.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz