Zamknij

Czarny scenariusz

18:30, 11.05.2019 | M.K
Skomentuj
REKLAMA

Na ósmym kilometrze wałeckiej obwodnicy w ciągu drogi S10 doszło do zderzenia samochodu ciężarowego z busem przewożącym dzieci. Poszkodowanych zostało kilkanaście osób.

Na miejsce natychmiast zostały zadysponowane zastępy jednostki ratowniczo-gaśniczej KP PSP i wojskowa straż pożarna z Wałcza. Dowódca zastępów z JRG potwierdził, że poszkodowanych jest 13 osób, z czego 10 znajduje się poza pojazdem, dwie są zakleszczone, a jedna spadła do przydrożnego jaru. Stan kilku osób był ciężki. Z powodu niewystarczających sił i środków na miejscu zdarzenia oraz braku zespołów ratownictwa medycznego zdarzenie przyjmuje charakter zdarzenia masowego i potrzebne było wsparcie dodatkowych jednostek. Na miejsce przybyły dodatkowe siły z jednostek OSP z gminy Wałcz, Mirosławiec i Tuczno oraz dwa śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego z baz w Szczecinie i Gorzowie.

To oczywiście tylko czarny scenariusz ćwiczeń pod kryptonimem „Obwodnica 2019”, które odbyły się 9 bm. Zadaniem przybyłych na miejsce służb było zabezpieczenie miejsca wypadku, dotarcie do osób poszkodowanych, udzielenie pomocy, wyznaczenie lądowiska dla śmigłowców i przekazanie osób poszkodowanych zespołom ratownictwa medycznego. Strażacy podczas ćwiczeń doskonalili umiejętności udzielania pierwszej pomocy wielu osobom, obsługę sprzętu będącego na wyposażeniu poszczególnych jednostek, w zakresie ratownictwa wysokościowego oraz w zakresie przygotowywania lądowisk dla śmigłowców. Ćwiczenia miały również charakter zapoznawczy z przebiegiem obwodnicy, z obiektami inżynieryjnymi oraz możliwościami wykorzystania wielu technik ratownictwa na tego typu obiektach.

W ćwiczeniach brała udział komenda PSP w Wałczu wraz z JRG, WSP z Wałcza, OSP Witankowo, Golce, Szwecja, Dębołęka, Rudki, Piecnik i Tuczno oraz kierownictwo budowy i przedstawiciele firmy Energopol.

Tekst i fot. sekc. Robert Nowicki, KP PSP Wałcz

Oprac. mk

(M.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz