Zamknij

Dwie dekady powiatu

09:53, 12.10.2019 | kama
Skomentuj
REKLAMA

Wczoraj w Wałeckim Centrum Kultury odbyła się gala z okazji jubileuszu 20-lecia samorządu powiatowego. Była to okazja do podsumowania dwóch dekad funkcjonowania powiatu oraz wyróżnienia i nagrodzenia osób związanych i współpracujących z władzami powiatu.

Spotkanie rozpoczęło się prezentacją powiatu, dorobku minionych dwudziestu lat i wspomnieniami poprzednich starostów Henryka Wojtasika i Janusza Różańskiego. O dotychczasowych osiągnięciach, współpracy z samorządowcami gminnymi i zagranicznymi partnerami oraz planach na przyszłość, pozyskiwaniu funduszy unijnych i wojewódzkich mówił starosta Bogdan Wankiewicz.

- Dwudziestolecie to piękny jubileusz, sposobność do refleksji i podsumowania tego, co zostało dokonane w minionych latach, a zarazem wyznaczenie nowych celów - mówił Bogdan Wankiewicz. - To, że mogliśmy zrealizować i wciąż realizujemy trudne zadania to zasługa wielu ludzi, radnych wszystkich kadencji, zasługa pracowników. Początki był naprawdę trudne, a machina inwestycyjna ruszyła, gdy wstąpiliśmy w struktury Unii Europejskiej i mogliśmy pozyskiwać środki na inwestycje.

Początki pracy powiatu wspominał pierwszy starosta.

- 9 listopada 1998 roku Rada Powiatu powierzyła mi stanowisko starosty. 23 listopada na Zamku Królewskim w Warszawie z rąk ówczesnego premiera Jerzego Buzka odebrałem akt przekazania wspólnocie samorządowej powiatu wałeckiego - mówił Henryk Wojtasik. - Nowy powiat okrojono o gminę Szydłowo i, co było dla nas szczególnie bolesne, miasto i gminę Jastrowie. Budżet powiatu okazał się więcej niż skromny; brak było środków finansowych na realizację zadań powierzonych starostwu. Był to okres ciężki, kiedy pracowaliśmy i uczyliśmy się, że samorządność jest ważną częścią rzeczywistości naszej ojczyzny.

Jubileusz to okazja do wręczenia wyróżnień. Srebrną Odznaką Honorową Gryfa Zachodniopomorskiego uhonorowano Jolantę Pawlus, Annę Zaleską i Zbigniewa Augustyniaka. Okolicznościowe medale otrzymali radni powiatowi wszystkich kadencji, których było łącznie 68. Wręczono także okolicznościowe wyróżnienia dla szesnastu pracowników, którzy związani są ze Starostwem od samego początku jego funkcjonowania. Nie mogło zabraknąć podziękowań dla osób na co dzień współpracujących z powiatem: przedstawicieli wojska, policji, straży pożarnej, służby zdrowia, samorządowców gminnych czy zaprzyjaźnionych gmin z Niemiec i Ukrainy.

Z prezentami i życzeniami pośpieszyli też zaproszeni goście.

- Dzisiaj, po dwóch dekadach funkcjonowania samorządu powiatowego, możemy z dumą powiedzieć, że Polska ulegała całkowitej transformacji. Transformacji wizualnej, bo nasze wsie i miasta wypiękniały, ale także transformacji mentalnej. Już nie mamy kompleksów. A to wszystko stało się w tym krótkim czasie - mówił poseł Paweł Suski, który przez rok był przewodniczącym Rady Powiatu. - Przed nami kolejne wyzwania. Na pewno drogi, które są zmorą powiatu. Bo droga to nie tylko komunikacja, przemieszczanie się, ale też i zmiana obrazu miejscowości.

- Reforma samorządowa postawiła przed nami różne zadania. Różnią się one między nami, samorządowcami, ale cel jest jeden: rozwój lokalny i poprawa życia mieszkańców. Życzę, aby satysfakcja mieszkańców z tego rozwoju, mierzona najczęściej ilością wykonanych inwestycji, była maksymalna - mówił zastępca burmistrza Tuczna Janusz Bartczak, który życzenia składał wspólnie z burmistrzem Wałcza Maciejem Żebrowskim i wójtem Janem Matuszewskim.

Uroczystość zakończyła się koncertem w wykonaniu zespołu „La Fonica Trio” po którym gości zaproszono na poczęstunek.

(kama)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (10)

MaciejMaciej

7 6

No cóż wspaniali oni ;) 19:24, 12.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AaaaaAAaaaaA

6 5

Inny termin tej uroczystości nie mógł być zaplanowany? 01:23, 13.10.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

MarekMarek

6 2

Panie Różański pana niewiedza i niekompetencja jest wręcz porażająca!!! Dobrze że strzeliłeś pan focha i nie przyszedłeś na uroczystość bo wstyd za pana mi by było jedyne co pan zrobiłeś to rozpromowałes Wałcz w pijanym autobusie do Brukseli. 17:02, 13.10.2019


WładekWładek

8 4

Pogratulować Wankiewiczowi refleksu. 20-lecie samorządu powiatowego było rok temu w 2018r. 08:15, 13.10.2019

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

MirekMirek

5 5

Dla ciebie ćwoki to Pan Wankiewicz 17:04, 13.10.2019


WładekWładek

5 3

Na Pana trzeba zasłużyć. 18:24, 13.10.2019


cwaniaczek-zebraczekcwaniaczek-zebraczek

3 2

Do Mirka ;););) 16:27, 14.10.2019


Znowu medale i laurkZnowu medale i laurk

7 4

Znowu teatrzyk i wręczanie medali, laurek, pucharów. Podobno cisza przedwyborcza jest? Znowu ten piesek z jęzorem 14:08, 13.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

adsads

4 3

Wałcz,wałcz, wałcz i wałcz. A inne gminy i miasta się nie liczą. 14:57, 13.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ela.ela.

5 1

Kolejny przykład wałeckiej wiochy , elitka sie bawi , cieszy niewiadomo z czego i wydaje wasze pieniadze . Zgroza.... 20:01, 16.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA