Zamknij

Przedłużenie ręki ponad chmurami

18:32, 01.12.2019 | P.K
Skomentuj
REKLAMA

Z Grzegorzem Paluchem, wałczaninem, pasjonatem artystycznych ujęć z dużych wysokości, dla którego dron jest przedłużeniem ręki pod chmurami, autorem wydanego w tym roku albumu „Wałcz i okolice” rozmawia Piotr Kurzyna.

 

Fotografia to dyscyplina, która fascynuje wiele osób, ale nie każdy decyduje się, aby robić profesjonalne fotografie także z dużych wysokości. Co skłoniło cię do pójścia w tym kierunku?

- Duża w tym zasługa mojego brata, Macieja, który od wielu lat prowadzi działalność związaną z produkcją filmów, nagrań video. Jego twórczość zawsze była dla mnie inspiracją, to właśnie on namówił mnie do kupna pierwszego drona i wyrobienia świadectwa kwalifikacji UAVO, niezbędnego do wykonywania lotów komercyjnych. Dzięki niemu i dla niego mogłem świadczyć pierwsze usługi. Jako starszy brat dawał mi cenne wskazówki w branży filmowo-fotograficznej.

Aby zrobić jedno zdjęcie, musisz wykonać kilka mniejszych i je posklejać. Czy to oznacza, że jak komuś marzy się wielki widok na ścianie, to jesteś w stanie zaspokoić te wymagania?

- Oczywiście, duże panoramy cieszą się ostatnio coraz większą popularnością. Wykonujemy takie panoramy na zlecenie dużych firm, samorządów, ale również dla osób prywatnych. Fototapety i fotoobrazy są pięknymi ozdobami biur, mieszkań, sal konferencyjnych, ale nie tylko, doskonale nadają się do wykonania bannerów czy namiotów do reklamowania stoisk. Realizacja takiego zdjęcia w zależności od wielkości wiąże się z dużym nakładem pracy, połączeniem ze sobą wielu kadrów na etapie postprodukcji.
 

Wydanie albumu to spore przedsięwzięcie. Został wydrukowany na dobrej jakości papierze, nie należy do najtańszych, zdjęcia są niebanalne, podobnego albumu nikt tutaj jeszcze nie zrobił. Nie boisz się, że zostaniesz ze sporym nakładem?

- Dzięki zainteresowaniu lokalnych samorządów oraz firm, które kupiły albumy w przedsprzedaży na preferencyjnych warunkach już na wstępie sprzedaliśmy ¾ nakładu. Tak spora przedsprzedaż zapewniła nam komfort finansowy podczas zamówienia i pozwoliła zwiększyć nakład. Chciałbym podziękować staroście, burmistrzowi Wałcza, wójtowi gminy Wałcz, nadleśniczemu Nadleśnictwa Wałcz i dyrektorowi 107 szpitala wojskowego. Dobrymi ambasadorami kultury są także przedsiębiorstwa, jak Albor, PowerTech czy ZWiK. Zadziałała tu zasada win - win, bo wszyscy dostali świetne produkty w niższej cenie i jednocześnie udało się zrealizować projekt. Dużą wagę przywiązywaliśmy do wykończenia albumu, zależało nam na wysokiej jakości, nie chcieliśmy, aby był to kolejny album, który można odłożyć na półkę i zapomnieć. Dzięki swojej wysokiej jakości idealnie nadaje się na prezent.

 

Album ma ci pomóc w dalszej karierze, ale już wiadomo, że uczestniczysz w dużych przedsięwzięciach. Możesz się nimi pochwalić?

- Na przestrzeni ostatnich dwóch lat miałem przyjemność pracować przy wielu ciekawych projektach. Ujęcia z mojego drona trafiały między innymi do filmów dla Ministerstwa Gospodarki i Żeglugi Śródlądowej na Światowych Dniach Morza oraz Portu Szczecin-Świnoujście. Film był związany z powstaniem terminalu kontenerowego. Pracowałem też dla Fundacji Grupy PKP, w Warszawie realizowałem film dotyczący nowej aplikacji mobilnej.

 

Jest coś, czego nie lubisz fotografować?

- W każdym nowym miejscu zawsze jest coś, co mnie mile zaskoczy. Jeśli chodzi o fotografię z powietrza, to nie ma miejsc i obiektów, których nie lubię fotografować.

 

Co możesz polecić osobom, które zaczynają swoją przygodę z fotografią przy wykorzystaniu dronów?

- Nie chciałbym nikogo zniechęcać, ale dla wielu dron to po prostu zabawka, nie zdają sobie sprawy z obowiązujących na terenie Polski przepisów. Zapoznaniem się z panującym prawem, to pierwsza rzecz, którą należy zrobić.

 

Wkrótce odbędzie się spotkanie autorskie, na którym będzie można kupić twój album. Kiedy można spotkać się z tobą i twoim albumem oko w oko?

- Spotkanie autorskie odbędzie się 5 grudnia w Wałeckim Centrum Kultury. Już dziś zapraszam wszystkich na godzinę 16:30. Jeśli ktoś będzie zainteresowany moim albumem, to jak najbardziej może liczyć na dedykację indywidualną.

Dziękuję za rozmowę

 

fot. załączone Grzegorz Paluch

 

 

(P.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (2)

wałczankawałczanka

9 2

Brawo Panie Grzegorzu. Mam album już i jestem zachwycona. Aby więcej takich inicjatyw. 09:56, 02.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

WałczaninWałczanin

5 0

W sumie z góry Wałcz wygląda lepiej........... 13:34, 02.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz