Zamknij
REKLAMA

To nie jest dobry czas

08:39, 27.11.2020 | Z. Błaszczyk-Koniecko
Skomentuj
REKLAMA

Taka była opinia większości radnych Rady Miejskiej w Wałczu, którzy we wtorek odrzucili zaproponowaną przez burmistrza podwyżkę podatków. Wstrzymali się lub byli przeciwko nawet radni z obozu Macieja Żebrowskiego.

W sesji uczestniczyło 20 radnych, zabrakło Alfreda Mikłaszewicza.

W punkcie poświęconym na sprawozdanie burmistrza radnych interesowały opłaty za śmieci. Radny Piotr Romanowski pytał o skuteczność wysyłanych ponagleń do uzupełniania deklaracji. Burmistrz odpowiedział, że urząd robi wszystko, aby liczba składanych deklaracji była zgodna ze stanem faktycznym, jednak to trudne zadanie. Na prawie 25 tys. mieszkańców deklaracje złożyło tylko 19 600 mieszkańców. Brakuje więc około 4 tys. deklaracji, czyli wygląda na to, że 20 procent mieszkańców za śmieci nie płaci. M. Żebrowski tłumaczył, że taka tendencja jest w całej Polsce, w Wałczu na tym poziomie utrzymuje się od lat. Mówił, że miasto we współpracy z zarządcami (WSM i TBS) wywiesiło kartki, na których zarządcy wypisali liczbę złożonych deklaracji w konkretnym lokalu, sąsiedzi dopisywali faktyczną liczbę, która była wyższa od liczb podawanych przez zarządców.

- Opłaty za śmieci są bardzo wysokie, mieszkańcy są tym zbulwersowani. Musimy zrobić wszystko, żeby zmobilizować do płacenia tych, którzy tego nie robią. To że mieszkańcy nie płacą za śmieci ma przecież wpływ na opłatę w przeliczeniu na każdego mieszkańca- mówiła radna Kamila Trojanowska.

Radna Bożena Terefenko sugerowała, że należy zatrudnić pracownika, który będzie weryfikował liczbę mieszkańców zawartą w deklaracjach ze stanem faktycznym. P. Romanowski powiedział z kolei, że należy wrócić do tematu naliczania opłat za śmieci w zależności od zużycia wody.

Radni skarżyli się, że nie otrzymują od burmistrza odpowiedzi na pytania. Radny M. Goszczyński powiedział, że otrzymuje je sporadycznie. Pytali również co z problemem dzików w mieście. Burmistrz odpowiedział, że odłowiono 37 zwierząt, 40 osobników ma zostać odstrzelonych do końca marca. Radna Maria Minkowska pytała o rewitalizację skweru Kaszewskiego, gdzie ma zostać uporządkowana zieleń i wymienione mają zostać płyty chodnikowe. Zadanie zrealizuje ZGK.

W dalszej części radny Krzysztof Piotrowski pytał, co się stało, że nie zostanie wymienione oświetlenie na ledowe w terminie, o który radni zabiegali, czyli do końca roku. Naczelnik Wydziału Inwestycji i Realizacji Projektów Hanna Szynkaruk-Szpynda przyznała, że ten termin na pewno nie zostanie dotrzymany. Oprawy mają być dostarczone10 grudnia. Enea ma czas do wiosny, ale zapewnia, że po sprawdzeniu opraw przez urzędników natychmiast przystąpi do montażu. H. Szynkaruk-Szpynda tłumaczyła, że pierwszy przetarg ogłoszony był jeszcze w ubiegłym roku, niestety z przyczyn formalnych został unieważniony. Wymiana 1100 lamp zostanie dofinansowana z pieniędzy kontraktu samorządowego. Radna Katarzyna Wilczyńska pytała o mieszkania dla dwóch rodzin repatriantów z Kazachstanu. Naczelniczka odpowiedziała, że lokale znajdują się na ulicy Kaszubskiej i mają po około 50 metrów, do 21 grudnia mają zostać wyremontowane.

Dalsza część została poświęcona podatkom od nieruchomości. Burmistrz M. Żebrowski apelował o jej przyjęcie.

- Podatki od nieruchomości nie były podnoszone od 7 lat - mówił. - Zdajemy sobie sprawę z sytuacji, w jakiej się znajdujemy, ale na takie decyzje nigdy nie ma dobrego momentu. Stawki mimo podwyżki będą najniższe w powiecie. W przypadku rodziny roczna kwota wzrośnie o 4 złote, w przypadku przedsiębiorstw o 220 - 230 złotych. Wpływy ze zwiększonego podatku to 1,7 mln zł, które można przeznaczyć na zieleń miejską, place zabaw i tak oczekiwane przez mieszkańców inwestycje. To możliwość kupna dwóch czy trzech autobusów elektrycznych. Rosną raty kredytów, w przyszłym roku będzie to 2,5 mln zł. Będziemy realizować kolejne zadania: na naszych barkach będzie spoczywało utrzymanie żłobka i mieszkań chronionych. Jeśli chodzi o wydolność budżetu, dochodzimy do ściany. Nie wiem czy znajdziemy samorząd który tyle lat nie podnosił podatków. Proszę też wziąć pod uwagę fakt, że zwiększanie wpływów do budżetu nie może polegać wyłącznie na sprzedaży nieruchomości, bo one się przecież kiedyś skończą. Do pomocy przedsiębiorcom przeznaczone są inne instrumenty i będziemy z nich korzystać.

Radna Anna Korzeniewska zdradziła, że ma ogromny dylemat.

- W Polsce mamy najwyższą inflację spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej, koszty rosną, miasto utrzymuje przedszkola, szkoły, kulturę, wspiera straż pożarną i policję, budżet musi się spiąć - mówiła.

Poprosiła poprzednią burmistrz Bogusławę Towalewską o odpowiedź na pytanie dlaczego ona nie podniosła podatków.

- O podwyżkę podatków wnosiłam przez 7 lat. Obecny burmistrz, wtedy radny, głosował przeciwko, dlatego mamy taką sytuację również dzięki niemu - przypomniała.

B. Towalewska odniosła się także do wzrostu rat kredytów. Z 61 mln obniżyła je w ciągu 5 lat do 18.

Radni pytali, na co były przeznaczone zaciągane kilkanaście lat temu kredyty, które trzeba ciągle spłacać. Radny K. Piotrowski przypomniał, że był to przede wszystkim projekt kompleksowego rozwiązania gospodarki wodno-ściekowej, termomodernizacja budynków oświatowych, remont promenady itp.

Radny Maciej Goszczyński przedstawił symulację, z której wynika, że koszty życia w Wałczu są bardzo wysokie w porównaniu do innych miast. Mówił o wysokich kosztach wywozu śmieci i wody. W podobnym tonie wypowiadał się radny Marek Giłka. P. Romanowski powiedział, że o ile podwyżka podatków dla mieszkańców i małych przedsiębiorców jest niewielka, to w przypadku dużych przedsiębiorstw będzie już znacząca i w przypadku lokali o powierzchni około tysiąca metrów kwadratowych wyniesie około 4 tys. zł.

- Nigdy nie ma dobrego czasu na podnoszenie podatków, jednak dużo łatwiej robi się to w czasie hossy, a my teraz mamy czas bessy - mówił radny K. Piotrowski. - W zeszłym roku byłem bliski podniesienia ręki za podatkami, gdyby nie rozdwojenie jaźni burmistrza, który nie wiedział czy chce, czy nie chce tych podatków podnosić.

- Kiedy obniżymy koszty wywozu śmieci i wody, dojrzały i zasadny będzie powrót do tej dyskusji - stwierdziła radna K. Trojanowska.

- Przez 13 lat podatki nie były podnoszone, podobne argumenty padały 12, 10, 8 i 7 lat temu - przypomniał radny Andrzej Ksepko. - Nigdy nie było koniunktury i odwagi cywilnej wśród radnych. Jeśli chodzi o śmieci, sami po części spowodowaliśmy, że stawki są takie, a nie inne. Można było uchwalić opłatę w wysokości 28 zł. Woda w innych gminach jest tańsza, bo żadna nie przeznaczyła 120 milionów na remont swojej sieci. ZWiK ciągle się z tego rozlicza i stawki są, jakie są. Mieszkańcy nie rozliczą nas z podniesionych stawek, ale z tego, czego nie zrobiliśmy. Ja również przygotowałem symulację, gdybyśmy co roku podnosili podatki o złotówkę, mielibyśmy teraz w budżecie 57 milionów.

Radni Anna Ogonowska i Tadeusz Gnojewski również mówili, że podatków nie można podnosić w czasie pandemii. Po trwającej ponad godzinę dyskusji przewodniczący zarządził głosowanie. Spośród radnych z obozu burmistrza na tak byli: Magdalena Świątkowska, Paweł Łakomy, Andrzej Ksepko i Dariusz Szalla. Kamila Trojanowska głosowała przeciwko. Bożena Terefenko, Anna Korzeniewska i Bartosz Ćmiel wstrzymali się od głosu. Za głosowała Bogusława Towalewska, jej klubowa koleżanka Katarzyna Wilczyńska wstrzymała się od głosu. Przeciwni byli: Tadeusz Gnojewski, K. Piotrowski, A. Ogonowska, Piotr Wojtanek, Halina Kuch, M. Goszczyński, P. Romanowski, Maria Minkowska, M. Giłka i Zdzisław Ryder. Uchwała została odrzucona większością głosów.

W dalszej części sesji radni przyjęli uchwały w sprawie wyrażenia zgody na odstąpienie od obowiązku przetargowego zawarcia umów dzierżawy nieruchomości stanowiących własność gminy, pod funkcjonowanie tarasu, garażu, z przeznaczeniem na cele rolne oraz z przeznaczeniem pod funkcjonowanie pawilonu handlowego oraz pod prowadzenie innej działalności gospodarczej. Tutaj burmistrz złożył autopoprawkę (pierwotna uchwała zakładała roczną dzierżawę) po sprzeciwie radnych, którzy zażądali, aby przedłużyć ten czas do trzech lat. Mowa tu o kioskach, z których część jest nieużytkowana. Zarówno burmistrz, jak i radni oczekują zwiększenia poziomu estetycznego kiosków. Podjęli też uchwałę w sprawie przekazania 9 tysięcy złotych powiatu wałeckiemu z przeznaczeniem na remont pomieszczeń 107 Szpitala Wojskowego przeznaczonych dla urządzenia do prowadzenia testów na obecność wirusa SARS-CoV-2 oraz wykonywania testów personelowi medycznemu Zakładu Opiekuńczo-Leczniczemu „Leśna Ustroń”. Radni podjęli też uchwałę w sprawie zmian w budżecie.

W punkcie przeznaczonym na interpelacje i pytania była mowa m.in. o Dniu Tolerancji i marszach kobiet, które wywołały ogromne niezadowolenie radnych związanych z partią rządzącą oraz zakończonym właśnie audycie MOSiR-u. Po 7 godzinach przewodniczący zamknął obrady.

(Z. Błaszczyk-Koniecko)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (26)

tubylectubylec

9 15

połowa bezradnych jest od kamienia łupanego i nie podnosili bo nie po 1-4 gr. ale za 1-2 lata trzeba będzie podnieść o 5 zł. i wtedy będzie to nie my to oni to jest działanie destrukcyjne ale bezradni mają dietki po 2.5 tysia i mają wszystko w dupie ryder ty nie czepiaj owsiaka tylko łóżka o które się martwisz wyrwij o swojego guru kaczora a na banery też kaczor będzie do czego jajami rzucać a ty gdzie modlić na kolanach 09:23, 27.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OswieconyOswiecony

11 6

Wnosze o wymiane zarowek lamp miejskich na te w kolorach teczy. Beda swietnie pasowaly w przypadku dalszych mieskich festynow i marszy. 10:14, 27.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

zwykły obywatelzwykły obywatel

12 4

Czy ktoś wie, czy w Wałczu jest chociaż jeden radny, który przekazuje chociaż złotówkę co miesiąc na cele charytatywne? 11:59, 27.11.2020

Odpowiedzi:4
Odpowiedz

znam osobiscieznam osobiscie

4 3

i to nawet wiecej. Nie naleza do osob ktore trabia o tym na prwo i lewo. 15:04, 27.11.2020


taktak

3 3

Radny Pan Piotr W. 16:47, 28.11.2020


xxxxxx

5 0

Do Tak" Daj spokoj z tym radnym.Tam juz cala rodzina tesciowa,tesciu tylko wy nic nie wiecie.Oni wiedza jak sobie posadki zorganizowac a brat jeszcze w kalisu zaklad pogrzebowy ma 21:42, 28.11.2020


observerobserver

0 0

"radny Piotr W." - samo wskazanie w tej formie świadczy o uczciwości i trosce o dobro mieszkańców 12:13, 03.12.2020


mały przedsiębiorcamały przedsiębiorca

11 7

Brawo radni Wałcza! Inni podwyższają podatki do maksimum aby pieniądze przekazywać w czasach pandemii najbardziej potrzebującym którym walą się biznesy, zwalniają ludzi, którzy tracą pracę. Ale nasi radni dbają aby bogaci mieli nadal swoja kasę a biedni żyli w biedzie bo nawet miasto im nie pomoże i nie umorzy podatków 12:08, 27.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

musi odejscmusi odejsc

9 2

Ale żeby już sprzyjajacy radni się odwrócili... sypie sie bajka 16:05, 27.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

LenaLena

6 4

Śmieszą mnie ci radni nagle przejęli się losem przedsiębiorców 🤣🤣 Mój lokal by kosztował na rok niecałe 200 zl. rocznie, a mieszkanie 6. Dwie klientki. No nie do udźwigniecia, buahaha. Wole żeby coś się tu zaczęło wrescie dziać. 18:10, 27.11.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

to co tak biadolicieto co tak biadolicie

9 2

o te pomoc od rzadu, samorzadu jak wam tak dobrze. Z tymi klientkami to sie zgadzam. Standardem jest pyt. potrzebuje Pan, Pani paragon? I tym sposobem, bez nabijania na kase fiskalna wali sie panstwo w rogi. 10 klientek, jeden kwitek. Nic dziwnego ze niektorym tak dobrze 08:07, 28.11.2020


jpdjpd

11 0

i właśnie dlatego w tym mieście nigdy nic nie będzie, bo wszyscy lubią brać ale nie lubią dawać, a jak już dają, to czary mary i nie ma... ja bym tam opodatkował tych co mają u nas najwięcej, szaraków bym oszczędził, bo zapowiada się q r e w s k o ciężki czas, Mateusz uruchomił tarczę 2.0 i teraz za nasze PLNy w Mirosławcu będą lądować Avengersi. 18:20, 27.11.2020

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

Marks &EngelsMarks &Engels

0 0

" ja bym tam opodatkował tych co mają u nas najwięcej"

A kto Ci broni miec wiecej?! Kto bronił sie uczyc i zdobyc dobrze platny zawod,otworzyc dzialanosc gospodarcza?! Kto Ci dzisiaj broni zdobyc dodatkowe kwalifikacje i zarabiac wiecej?!
Dosc okradania tych,ktorym na czyms zalezy. Dosc tych komnistycznych praktyk! Podatek liniowy. 21:24, 30.11.2020


GebelsGebels

0 0

Marks &Engels: "Dosc okradania tych,ktorym na czyms zalezy" kłamstwo powtórzone 1000 razy staje się prawdą, ja tego nie łykam... 22:53, 30.11.2020


AleAle

10 4

Pan burmistrz niech weźmie przykład ze swojego kolegi partyjnego prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego i pieniądze niech pozyska do swojego budżetu zabierając policji. 18:21, 27.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

SowinskiSowinski

15 2

Przyjąć kolejnego pracownika . Fantastycznie w okresie pandemi . Takie coś mogła wymyśleć tylko osoba od pomysłu budowy Teżni ma dolnym miescie
Odlot totalny . Eksperta od trfonienia publicznych pieniędzy. 19:22, 27.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

BulbaBulba

14 3

Jeśli radni nie chcą podnieść o kilka groszy podatków to niech obniżą do kilku groszy swoje diety . 20:13, 27.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

zadowolony wyborcazadowolony wyborca

8 6

a nich wam te podatki podniosa i to do najwyzszych mozliwych stawek, no i wode-12,50 zl/m3 oraz smieci najlepiej do tych cen Warszawskich-50zl/os, gdzie rzadzi ta sama opcja. Demokracje trzeba szanowac, kogo sobie wybraliscie tego tez macie. Z gory popieram wszelkie ustalenia kolektywu 21:58, 27.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

WstydWstyd

18 8

Burmistrz marsz wkurw.. kobiet na głównej ulicy zorganizował oraz na dzień pedała zapalił w ratuszu tęczowe światełka a o Dniu Niepodległości to nic nie wspomniał, tylko w poprzednich latach przemarsz do pomnika Piłsudskiego odbywał się tyłem przez rzeczkę Młynówkę tak żeby nikt nie widział jakby to był wstyd. 00:21, 28.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

RomekRomek

14 10

Burmistrz to za grzeczny jest, radni na sesjach robią z nim co chcą. Bogusławę Towalewską traktowali identycznie. Tylko ona jako jedna z nielicznych potrafiła zachować się przyzwoicie. i była niezłym burmistrzem. Mieszkańcy czy widzicie w końcu jacy są radni Wałcza i jakie cele realizują? 09:43, 28.11.2020

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

TolaTola

9 9

Tak i po co zakłamujesz rzeczywistość nie potrafiła współpracować z radą często robiła personalne wycieczki mocno uszczypliwej a czasami wręcz wredne. Zresztą robi to do dziś atakując burmistrza za rzeczy z którymi sama sobie nie radziła. A jakim burmistrzem była to pokazały te 7lat 10:55, 28.11.2020


ixiixi

7 0

Dla nich każdy zły. 14:46, 28.11.2020


Krul MacieyKrul Maciey

10 0

Powinien abdykować :) 19:24, 30.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KrawiecKrawiec

2 0

Za każde wstrzymanie się od głosu pięćdziesiąt pompek albo przysiadów do wyboru. 01:01, 03.12.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

DadasDadas

1 0

Ilu Wałcz ma mieszkańców na koniec 2020roku? 11:39, 03.12.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

SztukaDADASztukaDADA

0 0

... 02:16, 04.12.2020


REKLAMA