Zamknij

Fotowoltaika dla firm, taniej nie będzie.

16:38, 20.01.2025 Aktualizacja: 16:54, 20.01.2025
Skomentuj

Rok 2024 - energia droższa niż srebro u jubilera, dekarbonizacja pędzi z ciśnieniem górskiego potoku,  zatem jak się w tym odnaleźć i umieścić się w oazie spokoju, a te energetyczne pomysły przekazać na inne barki? Powiedzmy, że to coś więcej niż tylko rachunki za prąd – dobre zarządzanie energią, to bilet do klubów międzynarodowych elit i realizacji celów zrównoważonego rozwoju, o których tak bardzo marzyliście... Albo przynajmniej mówicie, że marzycie..

Papierologia, twoje drugie imię

Instalacja fotowoltaiczna (ta większa), to jak zakup biletu na pociąg biurokratyczny, który jedzie tylko raz dziennie. Droga od decyzji do uruchomienia instalacji czasami trwa wieki. Najpierw musisz uzyskać pozwolenia i warunki przyłączenia. Proces może zająć tyle czasu, że twoje wnuki będą patrzyć jak siwiejesz. Więc jeśli nie chcesz, aby rynek energetyczny w 2040 roku był tylko wspomnieniem z dzieciństwa, zacznij teraz! Im szybciej zaczniesz, tym szybciej poczujesz na twarzy oddech zielonej energii.

Liczby, liczby i jeszcze więcej liczb!

Ekonomia fotowoltaiczna? To brzmi seksownie, prawda? Ceny energii dla przemysłu w Polsce są zmienne jak nastroje podczas ogólnonarodowego kibicowania polskiej drużynie podczas rozgrywek w Euro. Koszt inwestycji w instalację fotowoltaiczną spada, osiągając obecnie 2500-3100 zł/kWp. Więc tak, kupując te małe panele, inwestujesz nie tylko w ekologię (to w tym wszystkim jest mniej istotne, choć jest), ale też w swoją przyszłość z niższymi rachunkami za prąd. W 2023 roku Polska zainstalowała ponad 4,5 GW nowych mocy fotowoltaicznych – to więcej niż moc Elektrowni Kozienice, nie wspominając o podwójnym  wyniku elektrowni Turów. Jeśli chcesz być cool jak polska energetyka, idź i kup te panele teraz zanim zacznie się boom ze środków KPO i znowu ceny podskoczą.

Taniej nie będzie!

Dlaczego rezygnować z taniej energii, skoro kolejki mogą być dłuższe niż te po kawę za czasów PRL? Proces administracyjny jest jak gra w Monopoly – z ogromną ilością wniosków, nikt nie wie, kiedy skończysz. Możesz trafić na jednego specjalistę z ZE, który wymyśli poprawki, a ty je naniesiesz, by zaraz poprawiony wniosek, znowu padł ofiarą kolejnych poprawek do wykonania, bez informacji o co chodzi autorowi. Więc im wcześniej zaczniesz, tym szybciej będziesz mieć energię słoneczną. Jeśli inwestycja ma mieć moc do 50 kWp i chcesz oszczędzać od wiosny, to sprawa jest najmniej mniej skomplikowana, bo decyzję możesz podjąć najpóźniej na początku roku. Fachowcy z doświadczeniem dostarczą ci projekt, zainstalują system i od ręki będziesz cieszyć się tanim prądem. Jeśli instalacja ma do 150 kWp i służy do własnego użytku, to również nie musisz mieć pozwolenia na budowę, lecz są dodatkowe formalności, które należy spełnić. Ale to także opcja mniej wymagająca czasowo.

Samo założenie instalacji fotowoltaicznej, to część z działań optymalizujących energię w firmie, dużo większe znaczenie ma zwiększenie jej konsumpcji, a także dobranie odpowiedniej strategii zakupu energii. Dodatkowo monitorowanie energii, da nam pełen obraz, gdzie mamy słabe punkty energetyczne w organizacji.

Dziś warto poszukiwać firm do długotrwałej współpracy, które pomagają kompleksowo w zarządzaniu energią elektryczną. Rynek bardzo mocno się rozwija i warto mieć swojego doradcę, który jest w branży na bieżąco i wie, czy lepiej poczekać z inwestycją, bo wchodzą nowości, czy może są  inne możliwości, gdzie możemy jeszcze więcej zaoszczędzić. Dziś fotowoltaika jest idealna w momencie, gdy wiemy ile produkujemy i ile zużywamy, jeśli to oczywiście monitorujemy i czytamy otrzymane raporty, wówczas  jesteśmy w stanie samymi zrachowaniami i procesami poprawić autokonsumpcję i zmniejszyć rachunki za prąd . Rynek energii wciąż się otwiera na konsumenta i daje nam więcej możliwości, co widać choćby obserwując rynek dynamiczny energii na TGE.  Płacąc nawet za wiedzę specjalisty, można zarobić dużo więcej. - podkreśla Piotr Kurzyna z firmy PowerHouses

Straty? Tylko dla cierpliwych!

Każdy miesiąc oczekiwania na uruchomienie instalacji fotowoltaicznej w firmie produkcyjnej, to strata potencjalnych oszczędności. Kwestią jest tylko, jak duża ma być ta instalacja.  Przykładowo, instalacja o mocy 130 kWp generuje oszczędności rzędu 60 000 zł rocznie. Długi czas oczekiwania na przyłączenie do sieci to wynik polskiej infrastruktury, która nie jest gotowa na rozproszoną energię. Instalacje zero-export mogą skrócić ten czas, a magazyny energii pozwolą ci przechowywać nadwyżki energii. Korzystaj z własnej energii i ciesz się niezależnością. jest tylko jedno, ale ... warto wszystko najpierw policzyć z kimś z branży, przeszukując możliwości dofinansowania, jak i instrumentów finansowych jak leasing, który zwiększy opłacalność inwestycji pod względem księgowym.

Regulacje w wersji ultra

Presja na OZE to nie tylko finanse, to także wymogi zrównoważonego rozwoju. Dyrektywa CSRD zmusza firmy do wdrażania standardów ESG. Nawet drobni przedsiębiorcy będą musieli dołączyć do zielonego wyścigu. W 2026 roku raportowanie będzie wymagane od firm, które spełniają dwa z trzech kryteriów: obroty powyżej 40 mln euro lub zatrudniają ponad 250 pracowników. Rok 2027 przyciągnie już małe i średnie jednostki.

Polska energetyka, oparta na węglu, sprawia, że wdrażanie OZE jest nie tylko trendy, ale wręcz koniecznością. Fotowoltaika w Polsce odnotowała w 2023 roku wzrost o 24,3%, jeśli uwzględniamy tylko instalacje powyżej 50 kWp. Tempo wzrostu mikroinstalacji to prawdziwy kosmos.

Na koniec, od czego zacząć.

Fotowoltaika, to nie tylko mniejsze rachunki w firmach, to sposób na przeżycie energetycznej apokalipsy. Wzrost kosztów energii, biurokracja, kolejki – nie zrażaj się! Rozpocznij już teraz proces inwestycyjny, dobrze go zaplanuj, poszukaj dofinansowania. Policz, czy warto dla Ciebie robić instalację powyżej 150kW? Podczas prac wykonawczych zawrzyj serwis i bieżącą analizę, bo może okazać się, że mając magazyn energii warto wejść po pewnym czasie na rynek bilansujący? Czasami wybranie najtańszej oferty może wiązać się z oszczędnością na komponentach, a być może brakiem obsługi po wykonaniu, choć nie jest to regułą. Idealnie jest poszukać firmy, która ma w pakiecie wszystkie te usługi, a idealnie gdyby była dostępna w miarę blisko, a nie z drugiego końca kraju. Pochwal się na koniec tym co udało się zrobić, może nawet dostaniesz brawa od międzynarodowych partnerów za swoje ekologiczne podejście.

Czasami życie jest jak rachunki za prąd – zawsze nas zaskakują, ale z fotowoltaiką przynajmniej wiesz, że płacisz mniej.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

GienekGienek

0 0

Donald Tyfusk i jego ekipa na pewno się tym zajmą by ulżyc przedsiębiorcom,tym czasem uśmiechakmy się nowocześnie:)

09:40, 21.01.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%