Zamknij

Na indiańskim szlaku

14:10, 05.02.2019 | z
REKLAMA
Skomentuj

Od 3 lutego w Muzeum Ziemi Wałeckiej można oglądać wystawę „Droga ku nieznanemu. Śladami wyprawy Lewisa i Clarka na zachód Ameryki”.

Właściciel zbiorów i autor wystawy Adam Piekarski to podróżnik, członek Polskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Indian, autor pracy doktorskiej i książki na temat ekspedycji Lewisa i Clarka z lat 1804 - 1806, która była pierwszą amerykańską lądową wyprawą na Zachód, dotarła do wybrzeży Pacyfiku.

Adam Piekarski 2014 roku ruszył śladami tej historycznej wyprawy, w trzy miesiące samotnie pokonując 23800 kilometrów.

- Wszystkie przedmioty na wystawie zostały wykonane przez Indian z surowców, które są tam dostępne. Oczywiście to wszystko robione jest dzisiaj, ale używane było na początku XIX wieku. Nie brakuje przedmiotów historycznych, jak rożki prochowe z XVII wieku, zresztą takich smaczków jest więcej - podkreśla autor. - To nie tylko moja pasja, zajmuje się kulturami indiańskimi również pod względem naukowym. W grudniu wyszła pierwsza w Polsce naukowa książka dotycząca tego wydarzenia.

Na wystawie w MZW można oglądać m.in. zdjęcia i przedmioty związane z ekspedycją i obrazujące dorobek indiańskich plemion. Są więc repliki indiańskich strojów, przedmioty codziennego użytku, tomahawki, róg bizona, namiot tipi, repliki mundurów i broni Lewisa i Clarka oraz mapy.

Po zwiedzaniu wystawy Adam Piekarski zaprosił na prelekcję związaną z jego wyprawą śladami Lewisa i Clarka. Pytań nie brakowało, podobnie jak chętnych do kupna książki.

(z)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

top 3 najczęściej czytane


REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© extrawalcz.pl | Prawa zastrzeżone