Zamknij

Występ grupy „Soneczko” w Wałeckim Centrum Kultury

19:22, 04.05.2022 | .
REKLAMA

Wędrowny Festiwal Kultury Ukraińskiej na stałe zagościł już w repertuarze WCK. 1 maja z programem Solidarni z Ukrainą wystąpił zespół „Soneczko” ze Szkoły Sztuki Choreograficznej w Żytomierzu. Koncert został zorganizowany z inicjatywy Marka Syrnyka z Fundacji Prosvita, gości przywitali burmistrz miasta Maciej Żebrowski i starosta Bogdan Wankiewicz, wspólnie przyznając, że data koncertu jest wyjątkowa – to rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, do której powinna należeć również Ukraina. 

Grupa dała popis tańców. Suity choreograficzne zachwyciły publiczność. Nie tylko tradycyjne tance ludowe Ukrainy ale również polski mazurek, taniec współczesny - wszystko w mistrzowskiej aranżacji. Nie zabrakło gestów solidarności pomiędzy państwami.

Żytomierski Akademicki Zespół Tańca „Soneczko” ruszył w trasę charytatywną po Europie. Występują i zbierają fundusze na rzecz Sił Zbrojnych Ukrainy. Widowisko taneczne tworzy 40-osobowa grupa artystów.

Zespół powstał w 1973 r. i obecnie liczy aż 500 uczestników. To zwycięzca wielu ogólnoukraińskich i międzynarodowych festiwali i konkursów, zdobywca Grand Prix I Młodzieżowych Igrzysk Delfickich, Grand Prix I Ogólnoukraińskiego festiwalu P. Virskiego.

Wielokrotnie występował w Polsce, Bułgarii, Czechach, Austrii, Włoszech, na Węgrzech, w Hiszpanii, Portugalii, Francji, Niemczech, Rumunii, Mołdawii, Litwie, Estonii...

Koncert został zorganizowany przez Fundację „Prosvita” we współpracy z WCK. Kolejne koncerty zespołów ukraińskich w ramach Wędrownego Festiwalu Kultury Ukraińskiej w Wałczu widzowie będą mieli okazję zobaczyć jeszcze 25 i 26 czerwca. Zapraszamy już dziś.

 K. Paszkiewicz-Borkowska

Fot. Damian Sidorski

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
REKLAMA
0%