Maj 2025 przyniósł województwu zachodniopomorskiemu mieszane sygnały gospodarcze, z kilkoma zaskakującymi trendami, które zasługują na szczególną uwagę. Podczas gdy niektóre sektory odnotowały poprawę, inne borykały się z wyzwaniami, co maluje złożony obraz lokalnej gospodarki. Przeanalizowaliśmy dane pochodzące z Zachodniopomorski Ośrodek Badań Regionalnych
Spadek Zatrudnienia i Stabilne Bezrobocie: Paradoks Rynku Pracy
Jednym z istotnych wskaźników dla społeczeństwa jest spadek przeciętnego zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw zarówno w porównaniu z majem 2024 roku, jak i z poprzednim miesiącem. Wbrew intuicji, ta obniżka nie przełożyła się na wzrost stopy bezrobocia rejestrowanego, która utrzymała się na niezmienionym poziomie 6,7% w porównaniu z ubiegłym rokiem, a nawet była niższa niż w kwietniu br. To może sugerować, że rynek pracy dostosowuje się poprzez inne mechanizmy, takie jak zmiany w liczbie ofert pracy, a niekoniecznie masowe zwolnienia.
Wynagrodzenia Rosną, Rolnictwo w Pułapce Cenowej
Pozytywną wiadomością dla pracowników jest wzrost przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w sektorze przedsiębiorstw o 8,4% rok do roku, co jest zgodne z trendem ogólnokrajowym. To świadczy o utrzymującej się presji płacowej. Zapewne większość czytelników będzie przecierać oczy widzac te liczby, ale takie są statystyki.
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w maju br. wyniosło 8051,43 zł i było o 8,4% wyższe niż w maju ub. r. (w maju ub. r. zwiększyło się o 12,4%). W kraju przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw (8670,51 zł) zwiększyło się w skali roku o 8,4% (w maju ub. r. zanotowano wzrost o 11,4%).
W porównaniu z majem ub. r. wzrost przeciętnego wynagrodzenia odnotowano m.in. w sekcjach: pozostała działalność usługowa (o 23,9%) zakwaterowanie i gastronomia (o 12,8%) oraz dostawa wody; gospodarowanie ściekami i odpadami; rekultywacja (o 12,2%).
W województwie zachodniopomorskim w maju br. najwyższe wynagrodzenie otrzymali zatrudnieni m.in. w sekcjach: infor macja i komunikacja (wyższe o 46,2% od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w sektorze przedsiębiorstw), wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę (wyższe o 21,2%) oraz transport i go spodarka magazynowa (wyższe o 20,3%). Stosunkowo najniższe przeciętne wynagrodzenie odnotowano m.in. w sekcjach: pozostała działalność usługowa (niższe o 19,1% od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w sektorze przed siębiorstw), zakwaterowanie i gastronomia (niższe o 15,0%), a także budownictwo (niższe o 9,8%). W okresie styczeń-maj br. przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw ukształtowało się na poziomie 8083,54 zł, tj. o 8,4% wyższym niż w analogicznym okresie 2024 roku.
Jednak na rynku rolnym sytuacja jest bardziej skomplikowana. Zaskakujący jest fakt, że przeciętne ceny skupu produktów roślinnych i zwierzęcych były niższe niż przed miesiącem, z wyjątkiem mięsa wołowego, wieprzowego i drobiowego. Co więcej, w porównaniu z majem ubiegłego roku, choć większość cen skupu wzrosła, odnotowano spadek cen skupu żywca wieprzowego i ziemniaków. Ceny targowiskowe ziemniaków jadalnych, co ciekawe, obniżyły się w skali roku, ale wzrosły w skali miesiąca, co może wskazywać na zmienność i nieprzewidywalność tego segmentu.
Budownictwo i Handel Odczuwają Spowolnienie
Sektor budowlany odnotował spadek produkcji budowlano-montażowej zarówno w ujęciu rocznym, jak i miesięcznym. Mimo to, zwiększyła się liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto, co może świadczyć o optymizmie deweloperów co do przyszłego popytu, pomimo obecnych wyzwań. Zaskakujący jest jednak spadek liczby mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia oraz oddanych do użytkowania. Dodatkowo, przeciętna powierzchnia mieszkania oddanego do użytkowania była mniejsza niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, co może sygnalizować zmieniające się preferencje rynkowe lub dążenie do obniżenia kosztów.
Handel również odczuł spowolnienie, z odnotowanym spadkiem sprzedaży detalicznej i hurtowej w porównaniu z majem 2024 roku. To może być sygnał, że konsumenci są bardziej ostrożni w wydatkach, a przedsiębiorstwa handlowe mierzą się z mniejszym popytem.
Porty Zachodniopomorskie: Więcej Towarów, Mniej Pasażerów
Porty morskie w województwie zachodniopomorskim zaprezentowały ciekawe, rozbieżne trendy. Z jednej strony, obroty ładunkowe były większe niż w maju ubiegłego roku, co jest pozytywnym sygnałem dla handlu międzynarodowego i logistyki. Z drugiej strony, ruch pasażerów był mniejszy w porównaniu z analogicznym miesiącem poprzedniego roku, co może być efektem zmieniających się nawyków podróżnych lub innych czynników wpływających na turystykę.
Nadzieja na Poprawę Koniunktury
Pomimo tych zmiennych danych, czerwiec br. przyniósł pewne nadzieje. Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w większości badanych obszarów gospodarki wskazuje na poprawę lub stabilizację. Może to oznaczać, że najgorsze wyzwania majowe są już za nami i region zmierza w kierunku stabilizacji i ewentualnego wzrostu w nadchodzących miesiącach.
Podsumowując, maj 2025 w Zachodniopomorskiem to miesiąc pełen kontrastów. Podczas gdy niektóre wskaźniki, jak płace czy obroty ładunkowe, dają powody do optymizmu, inne, jak zatrudnienie czy sytuacja w rolnictwie, wymagają dalszej obserwacji.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz