Zamknij
,
Oddział Muzeum Ziemi Wałeckiej, Skansen Fortyfikacyjny Grupa Warowna “Cegielnia”, ogłasza konkurs na MASKOTKĘ SKANSENU! Konkurs skierowany do dzieci do lat 15, zostanie przeprowadzony w trzech kategoriach: przedszkola (prace grupowe i indywidualne), szkoły podstawowe (prace grupowe i indywidualne), grupy rodzinne (praca wykonana przez minimum dwa pokolenia). Warunkiem udziału w konkursie jest przygotowanie autorskiego projektu przestrzennej maskotki promującej walory SF GW “Cegielnia”. Maskotka musi być kojarzona i identyfikowana ze skansenem i musi mieć swoje oryginalne imię. Projekt powinien być wykonany tak, aby było możliwe przeniesienie go na projekty reklamowe. Prace konkursowe należy oddać do 25 stycznia! Do 31 stycznia uczestnicy zostaną powiadomieni o wynikach konkursu, a 8 lutego 2025 roku, podczas obchodów 80. rocznicy Przełamania Wału Pomorskiego odbędzie się rozdanie nagród.
,
Szosę z Golc do Zdbic przecina strumień o nazwie Zdrój (niem. Drogenflies). Znajduje się tam most, przed którym, po południowej stronie szosy wznosi się zalesione dziś wzgórze, które do 1945 r. nazywano Kirchbergiem, czyli Górą Kościelną.
,
"ZIEMIE. Historie odzyskiwania i utraty"SPOTKANIE AUTORSKIE Z DR KAROLINĄ ĆWIEK-ROGALSKĄ Serdecznie zapraszamy na spotkanie autorskie z dr Karoliną Ćwiek-Rogalską - kulturolożką, bohemistką i etnolożką, autorką książki "ZIEMIE. Historie odzyskiwania i utraty", która w ostatnim czasie aktywnie wspierała nasze prace przy projekcie "DNA Wałcza".
2
,
Zapraszamy na nostalgiczną i pełną atrakcji imprezę w stylu kultowego serialu “Czterej pancerni i pies”! 28 września 2024 r., Skansen Fortyfikacyjny Grupa Warowna Cegielnia, start godz. 12.00. WSTĘP WOLNY!
,
Zapraszamy 14 września 2024 roku na skwer przy pompie nad jeziorem Raduń, gdzie o godzinie 14.00 rozpoczniemy wspólne sadzenie kwiatów.
,
Serdecznie zapraszamy na GRĘ MIEJSKĄ "DNA Wałcza. Śladami pierwszych osadników", która odbędzie się 14 września 2024 roku w ramach podsumowania pierwszego etapu projektu “DNA Wałcza” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z budżetu państwa w ramach programu własnego Narodowego Instytutu Muzeów ,,Izby Pamięci”. Dla uczestników gry miejskiej przygotowaliśmy wyjątkowe nagrody związane z podróżami i historią - w sam raz w klimacie wydarzenia!
,
Serdecznie zapraszamy na miejskie obchody 85. rocznicy wybuchu II wojny światowej, które odbędą się 1 września 2024 r. o godzinie 13.00 na Cmentarzu Wojennym w Wałczu. Podczas uroczystości wspólnie oddamy hołd Żołnierzom poległym w obronie Ojczyzny.
,
W dniach 24-25 sierpnia odbędzie się kolejna edycja Rajdu Szlakiem Fortyfikacji Wału Pomorskiego. Wraz z naszym oddziałem, Skansenem Fortyfikacyjnym Grupą Warowną Cegielnia, zapraszamy na to pełne wrażeń wydarzenie!
,
Na początku XVI w. we wsi Wysoki Kamień (niem. Hohenstein, dziś Górnica) żył bardzo zdolny rzeźbiarz Paul Banditt. Na zlecenie Golczów - patronów miejscowego kościoła – wykonał cały wystrój górnickiej świątyni. Mieszkańcy wsi, udając się na nabożeństwo, z osłupieniem wpatrywali się w misternie rzeźbione elementy nastawy ołtarzowej i ambony.
,
21 lipca w samo południe rozpocznie się Turniej Strzelecki o Puchar Dyrektora Muzeum Ziemi Wałeckiej! Zapraszamy do zapisów.
,
Muzeum Ziemi Wałeckiej zaprasza do udziału w grze miejskiej. Gra miejska „Podejdź no do płota!” to folkowa zabawa w klimacie kultowego filmu „Sami Swoi”. Zapraszamy do udziału w sześciu zadaniach, dzięki którym poczujecie się jak mieszkańcy dawnej polskiej wsi.
,
24 czerwca na Cmentarzu Wojennym w Wałczu odbył się uroczysty pochówek nieznanych żołnierzy Wojska Polskiego, których szczątki zostały odnalezione w okolicach miejscowości Nadarzyce i Budy.
2
,
Muzeum Ziemi Wałeckiej realizuje projekt „DNA Wałcza” dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z budżetu państwa w ramach programu własnego Narodowego Instytutu Muzeów „Izby Pamięci”. Tym razem muzealnicy chcą opowiedzieć o wałczaninie z dywizjonu 305.
,
Zapraszamy do przyłączenia się do grupy osób ciekawych tajemnic, jakie skrywają detale zdobiące wałecką architekturę miejską. W rolę przewodnika wcieli się znany Państwu z Muzeum Ziemi Wałeckiej Bartłomiej Baranowski. DATA: 30 czerwca 2024 r. GODZINA: 11.30 START: zbiórka pod Muzeum Ziemi Wałeckiej, udział bezpłatny
,
Historia dwóch (nie)zwykłych łyżek, które towarzyszyły panu Stanisławowi Zdaniukiewiczowi w trakcie zesłania do Workuty...