Zamknij

Najnowsza Publikacja Historyczna o Ziemi Wałeckiej

20.26, 07.03.2022 . Aktualizacja: 20.27, 07.03.2022
Skomentuj
REKLAMA

Członkowie Regionalnego Towarzystwa Historycznego Ziemi Wałeckiej, nie spoczywają na laurach, niedawno wyszedł kolejny już, 13 tom, rocznika naukowego, systematycznie wydawany od 2010 roku, pisującego nasze regionalne dzieje, pt. Studia i Materiały do Dziejów Ziemi Wałeckiej" pod redakcją dr. Przemysława Bartosika.

Książka liczy 220 stron. W publikacji znajdziemy szereg artykułów, począwszy od czasów prehistorycznych aż po czasy współczesne, z tematyką bardzo bogatą o nowe niepublikowane informacje, opisane przez historyków i regionalistów.

JADWIGA KRASZCZUK, ROBERT KRASZCZUK – O przęślikach na ziemi wałeckiej informacji kilka (cz. I). ROBERT KRASZCZUK – Manilla – pieniądz z Afryki zachodniej w Człopie. THOMAS SOORHOLTZ – „Pierwszy burmistrz” Adolf Sperling. CEZARY KACZMARCZYK, ROBERT KRASZCZUK, PIOTR WOJTANEK – Kamienne tablice nagrobne w przykościelnym murze dobińskiego kościoła. JAROSŁAW CIECHANOWICZ – Zbrodnie bez osądu – o położeniu ludności cywilnej na ziemi tuczyńskiej w pierwszych miesiącach 1945 r. (wybrane przykłady). PRZEMYSŁAW BARTOSIK – Kulisy organizacji „punktów odbioru sygnałów” (zakładania podsłuchów telefonicznych) przy Komendzie Powiatowej Milicji Obywatelskiej w Wałczu w świetle sprawy obiektowej o kryptonimie „Bałtyk” (lata 1961-1979). PRZEMYSŁAW BARTOSIK – Przejawy aktywności opozycyjnej w województwie pilskim i jej zwalczanie przez Służbę Bezpieczeństwa w latach 1980-82. PRZEMYSŁAW BARTOSIK, JAROSŁAW LEMAŃSKI – Działania operacyjne Wydziału II Wojewódzkiego Urzędu Spraw Wewnętrznych w Pile w zakresie kontrwywiadowczego zabezpieczenia jednostek wojskowych na podległym terenie w 1988 r. BOGUSŁAW GAŁKA – Krytyczna analiza przyczyn likwidacji Szpitala Powiatowego w Wałczu w 2007 r. PRZEMYSŁAW BARTOSIK – Obwieszczenie dotyczące folwarku rządowego Krumpohl (Krąpiel) z 1819 r. SERGIUSZ JAŻDŻEWSKI – Cholera w Wałczu (Deutsch Krone) w latach 1848-49 w świetle opracowania autorstwa dr. Mecklenburga
PRZEMYSŁAW BARTOSIK, MARTA SZKUTNIK – Wybrane materiały dotyczące ludności żydowskiej w Człopie (Schloppe) – przyczynek do problematyki. PIOTR WOJTANEK – Materiały źródłowe do historii wałeckich Żydów, cz. II. Żydzi z Człopy w Centralnej Bazie Danych w Instytucie Yad Vashem. PRZEMYSŁAW BARTOSIK – Wybrane dokumenty dotyczące Oflagu II D Gross Born-Westfalenhof ze zbiorów Instytutu Pamięci Narodowej. MARTA SZKUTNIK – Wałcz i powiat wałecki w 1946 r. w świetle relacji zamieszczonej w opracowaniu pt. „Die Grenzmark und Landrat Dr. Knabe”. JAROSŁAW LEMAŃSKI – Sprawozdanie z kontroli przeprowadzonej w 49 Pułku Piechoty w Wałczu w dniach 20 i 21 grudnia 1949 roku. BOGUSŁAW GAŁKA – P. Bartosik, M. Szkutnik, Miłogoszcz. Szkic historyczny wsi do 1945 r. we wspomnieniach byłych mieszkańców, Wałcz 2021.

Wydawcą opracowania jest Robert Kraszczuk. Książka została wydana dzięki wsparciu Powiatu Wałeckiego, Gminy Wałcz i Miasta Wałcza oraz osób prywatnych. Dziękujemy za waszą ofiarność i pomoc. 12 tom „Studia i Materiały do Dziejów Ziemi Wałeckiej” można nabyć bezpośrednio u Roberta Kraszczuka z Wałcza, kontaktując się przez e-mail: [email protected], tel. 509 159 526 lub przez FB. Zapraszamy do lektury o naszej Małej Ojczyźnie.

Sekretarz RTHZW
Robert Kraszczuk

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%