Zamknij

W Polsce wszystko jest możliwe

22:27, 29.08.2019 | Z. Błaszczyk-Koniecko
Skomentuj
REKLAMA

W Wałczu gościł dziś (29 sierpnia) były prezes Trybunału Konstytucyjnego, senator I i II kadencji, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jerzy Stępień. Przyjechał do Wałcza nie - jak się powszechnie uważa - na zaproszenie posła Pawła Suskiego, ale jego żony. Niewiele osób wie, że jest saksofonistą, członkiem Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego. Wziął udział w nagraniu płyty „Melodie międzywojnia”, której producentką jest Estera Naczk-Suska. 

W spotkaniu z konstytucjonalistą w Wałeckim Centrum Kultury uczestniczyło kilkadziesiąt osób. Moderował je P. Suski, który przedstawił gościa.

- Gościmy niezwykły autorytet prawniczy. Osobę, która w wielu kręgach stanowi niebywały element dodatni. Chcę podkreślić, że dziś, w dobie kryzysu autorytetów, ważne jest, żebyśmy mieli na kim się wzorować, żebyśmy wierzyli w to, co mówi, bo to, co mówi jest poparte olbrzymim doświadczeniem, wiedzą, życiorysem, postawą oraz tym, co najbardziej ulega deprecjacji: przyzwoitością - mówił P. Suski.

- Polityka nigdy nie była moją pasją i celem życia. Nigdy nie należałem do żadnej partii, również w czasach PRL-u. Trafiłem do polityki w 1989 roku. Uważałem wtedy, że należy robić wszystko, żeby uczestniczyć w życiu publicznym - mówił J. Stępień. - Dla mnie samorząd był wtedy sprawą absolutnie priorytetową. Uważałem, że jeśli będzie szansa na przebudowę ustroju w Polsce, to powinniśmy zaczynać od samorządu terytorialnego, czyli podstawy państwa. Bardzo się cieszyłem, kiedy na pierwszym zjeździe Solidarności w 1981 roku przyjęliśmy program Samorządna Rzeczpospolita. W tym programie wśród różnych punktów do zrealizowania w przyszłości były trzy, które mnie szczególnie interesowały: samorząd, Trybunał Konstytucyjny oraz rzecznik praw obywatelskich.

J. Stępień jest też wykładowcą Uniwersytetu Łazarskiego, przedstawił więc trwający ponad godzinę wykład o stanie państwa, pełen odniesień do starożytności, filozofii, literatury, historii Polski, ze szczególnym uwzględnieniem tworzenia podwalin prawa i obecnej Konstytucji, swojego udziału w reformie administracyjnej i tworzeniu samorządów, porównań ustrojów i sytuacji politycznej w innych krajach. Jego stosunek do obecnej partii rządzącej jest powszechnie znany (toczy się wobec niego postępowanie dyscyplinarne za czynny udział w Marszu Wolności). Wielokrotnie powtarzał, że otwarcie mówi o popełnianych przez rząd Prawa i Sprawiedliwości błędach, bo taki jest jego obowiązek.

- Oni niszczą państwo. Niszczą to, co budowaliśmy przez całe lata. Rolą takich ludzi jak ja, którzy mają pojęcie, jak funkcjonuje państwo, jakie niebezpieczeństwa mogą spotkać kraj w związku z tą działalnością rządu, jest mówić. Gdybym o tym nie mówił, zachowałbym się niemoralnie - mówił J. Stępień. - Tak naprawdę nie chciałbym robić już nic poza muzyką, opieką nad wnukami, dbaniem o ogród, ale nie bardzo można. To, co się dzieje w Polsce to dla takich osób jak ja absolutna tragedia. Całe życie marzyliśmy o tym, żeby żyć w demokratycznym państwie i to nam się udało, nagle przychodzą ludzie, dla których to nie ma wartości i rujnują państwo, które budowaliśmy. Pierwszym sygnałem dla mnie i konstytucjonalistów, że państwo PiS nie będzie państwem prawa, było ułaskawienie Mariusza Kamińskiego. Takich cudów, żeby ułaskawić człowieka, który nie został skazany, ja nie widziałem.

Podczas spotkania nie mogło zabraknąć odniesień do tzw. Ministerstwa Hejtu. J. Stępień stwierdził, że nie wierzy, iż Zbigniew Ziobro o niczym nie wiedział. Powiedział, że jeśli tak faktycznie było, to bardzo źle świadczy o nim, że nie wie, co się dzieje w ministerstwie, którym zarządza. Samą sytuację skomentował w ostry sposób.

- Znalazła się tam grupa podłych ludzi, karierowiczów o najgorszym autoramencie, nad którymi albo Ziobro nie potrafił zapanować, co go kompromituje; albo wiedział o tym, tolerował, czy nawet zachęcał, co też go kompromituje. Tak czy inaczej musi ponieść za to odpowiedzialność polityczną  - grzmiał. - Miesiąc temu skończyłem pisanie artykułu na temat sądownictwa, on się jeszcze nie ukazał. Gdyby mi wtedy ktoś powiedział, że będą działy się takie rzeczy, jakie się dzieją teraz w Ministerstwie Sprawiedliwości, nie uwierzyłbym. Jak to, sędzia, który przeciwko swoim kolegom organizuje tego rodzaju akcje, wykorzystując cały aparat MS, nie mając żadnych zahamowań przeciwko popełnianiu przestępstw, jak ujawnienie danych osobowych i przekroczenia uprawnień? To podłość.

Według konstytucjonalisty premierem Polski jest faktycznie Jarosław Kaczyński, Mateusz Morawiecki pełni według niego wyłącznie funkcję rzecznika prasowego rządu. Dziwił się, że zgodził wziąć na siebie ogromną odpowiedzialność ewentualnego odpowiadania za decyzje prezesa Prawa i Sprawiedliwości, za które może stanąć przed Trybunałem Stanu.

- Antoni Słonimski po drugiej wojnie światowej od razu wrócił z Londynu. Julian Tuwim był jeszcze w Nowym Jorku. Poeci korespondowali. Tuwim pyta, czy warto wracać do Polski. Słonimski odpowiada, że nie. W następnym liście Tuwim pisze, że wraca, bo w Polsce wszystko jest możliwe, nawet zmiany na lepsze - zakończył J. Stępień.

Jego wystąpienie publiczność nagrodziła oklaskami na stojąco.

(Z. Błaszczyk-Koniecko)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (36)

PatriotaPatriota

43 14

I z czego Tosię cieszyć ?Przyjechal do Walcza najlepszy saksofonista wśród sędziów i najlepszy sędzia wśród saksofonistów .Porazka. 23:27, 29.08.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

WektorWektor

0 0

„Nie chodzi o to żeby być Patriotą, chodzi o to żeby nie być idiotą” 22:52, 19.09.2019


AKAK

36 15

Niewłaściwe zachowania wśród rządzących nie są tolerowane. Osoby ni przestrzegające prawa są
wykluczane. W takiej liczbie urzędników i działaczy *%#)!& margines jest statystycznie nie do uniknięcia. Ale w generaliach : Gospodarka kwitnie, pomoc państwa dla poszczególnych grup społecznych jest stosowana na skalę nieporównywalnie większą niż przedtem. Wiek emerytalny cofnięto. Bezpieczeństwo wzrasta. Na każdym prawie polu się poprawia chociaż są trudne do zdobycia czyt. naprawy legowiska "lepszych" np. sądownictwo zmienia się b.opornie..
Te sukcesy są możliwe bo teraz mamy POLSKI RZĄD. A co totalni prezentują , głoszą . W zasadzie jedno "koryto jest tylko dla nas". 07:25, 30.08.2019

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

Prozak Prozak

4 7

Jeszcze nigdy w historii stacjonowanie w naszym kraju obcych wojsk nam na dobre nie wyszło , nie mówiąc już o tym , że słono za to wszystko płacimy , za każdego hamburgera , zamiast te pieniądze łożyć na własną armię a nie na taką , która może w każdej chwili odwrócić się na pięcie i sobie wyjść . Prawdziwy sojusznik USA , czyli Izrael dostaje roczni 4 miliardy $ na zbrojenia , najnowsze technologie w tym bron atomową , no ale to jest prawdziwy sojusznik a nie banda buszmenów do której wystarczy przyjechać , poklepać po plecach i powiedzieć : "Polacy , jesteście wspaniali" . My dajemy amerykanom terytorium , dajemy im możliwość deptania ruskom po paznokciach , oni tu nie przyjechali po to , żeby nas chronić , kto tak myśli jest zwykłym debi.em , oni są tu dla siebie i powinniśmy od nich egzekwować konkretne dla nas korzystne zobowiązania . Ale kto to ma robić ? Ta banda POPISOWYCH zdrajców ? Jak zapytano Dudusia czy spytał Trumpa jak tam klęczał u niego przed biurkiem o roszczenia bezdziedziczne to pacynka odpowiedział , że nie , bo pan Donald o to nie pytał . Śmiech na sali . Ach zapomniałem , przecież będziemy mieli wspaniałe F35 , tak wspaniałe jak te F16 serwisowane oczywiście nie przez nas według taktyki "złotej śrubki". Stan osobowy jednostek wynosi ok. 25 % , no ale ma być przecież uzupełniany rezerwistami ze średnią wieku 40+ , bo przecież pobór dawno zlikwidowali , jeszcze parę lat i będą się po krzakach emeryci chowali . Faktycznie bezpieczeństwo wzrasta , nie wspominając o fatalnych brakach w oporządzeniu lub wysokim stopniu zużycia tego co jest a jeśli nawet coś jest w miarę sprawne to jest zwyczajnie przestarzałe . Ale będziemy kiedyś mieli F35 potrzebne nam jak świni siodło . Brawo , zuch , czuj duch . A , przecież mamy wspaniałą modernizację T-72 w cenie ok. 80% nowych czołgów , czyli za 80 % ceny nowoczesnych czołgów będziemy mieli zmodernizowane czołgi , które były projektowane w latach 60-tych aha i to za 7-8 lat . No tak ale zapytać można , skąd wziąć nowe czołgi , prawda , przecież jakieś skur....le zburzyły i wyrzuciły na złom fabrykę silników czołgowych "Wola" jednym ruchem ręki . Nie da się odbudować takich kompetencji w ciągu miesiąca , i nie można wiecznie zaczynać od nowa . W pewnych sektorach jak zbrojenia czy energetyka nie można się opierać tylko na kupowaniu rozwiązań od innych bo to jest delikatnie mówiąc mało rozsądne .

Ludzie , którzy milczą wraz z opozycją w sprawie aktu. 447 to nie jest polski rząd , polskiego rządu to my jak na razie nie mamy od 2WŚ a jakieś resortowe popłuczyny po czerwonej zarazie i pookrągłostołową bandę wywodzącą się z tego samego drzewka . Proszę nie mylić polskojęzycznego z polskim , to jest spora różnica . Każdy kolejny rząd udowadnia , że można więcej zniszczyć , nakraść , zmarnować , niż to zrobił rząd poprzedni . Proszę cię , zaznajom się z głosowaniem w sejmie z dnia 19 lipca nad projektem wysuniętym przez Kukiz15 a zobaczysz czym się różni ten twój "POLSKI RZĄD" od "opozycji" , odpowiem ci , niczym . 20:07, 30.08.2019


adiadi

8 3

Warto zapłacić, aby nasze dzieci wnuki, prawnuki itd. Polacy nie gnili i umierali w gułagach na Syberii. Putin tylko czeka, aż będziemy bezbronni. Europejczycy (Anglicy, Francuzi itd.) wielokrotnie nas zdradzili. Amerykanie są gwarantami naszej wolności, Ronald Raegan dał wielki dowód i wyciągnął nas z tego komunistycznego g.......a. Pamiętajcie o tym ! 12:11, 31.08.2019


alarmalarm

42 13

ten z facjatą roześmianą przywlókł do Wałcza kodziarza dla siania demagogi i plucia na rządzących, bo co może zaoferować dla Polski były kierujący jako prezes instytututem wałęsy/ bolka/, publicznie nawołujący do rewolty w kraju, też mi okrągłostołowy autorytet od rozwalania
polskiego sądownictwa.A te tłumy na spotkaniu to może z dwadzieścia, trzydzieści osób, liczących na cud powrotu do koryta.Wniosek; jaki poseł taki gość. 08:20, 30.08.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

WałczaninWałczanin

43 9

Tak zgadza się, oni niszczą to co wy budowaliście dla siebie. Znalazła się grupa podłych ludzi, którzy rozwalają układy i układziki, kasty i przywileje wybrańców. Rozwalają państwo bo obniżają podatki. Rozdają ludziom pieniądze, przez co wam zabrakło. A to podłe pisiory, z czego teraz wy peowcy i kodziarze wyżyjecie. 10:46, 30.08.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

jogijogi

18 2

... no i emerytury obniżyli ubekom ! Świnie ! ??? 18:28, 30.08.2019


xxxxxx

36 7

A czemu szanowna redakcyja nie pokazała fotek widowni???Czyżby na widowni nikogo nie było??? 12:22, 30.08.2019

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

jogijogi

23 2

... no bo na sali było 19 osób, tj. członków PO no i była by kompromitacja, he, he ... 18:06, 30.08.2019


xxxxxx

19 2

Jogi....tak też i myślałem ludziska pobazgrały ich afisze....i ludzie przejżeli na oczy.
Juz na TT błagają o wpisy na listy.... 18:44, 30.08.2019


wwwwww

35 7

A czy była czytana konstytucja na głos przez kodziaza??? 12:22, 30.08.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

W Wałczu rzeczy niedW Wałczu rzeczy nied

27 7

Skoro w naszym mieście sytuacje niedopuszczalne są możliwe, gdzie oszust pod przykrywką przykładnego kerownika budki z lodami, współpracuje z urzędnikami czy innymi osobami publicznymi. To co tu wypowiadać się o Polsce dopiero. Jeśli władze ówczesne pracowały wiele lat nad stanem jaki był i jest to najwyraźniej kiepsko im i następnym to wyszło. Bezprawie w mieście i PRL owskie układziki. W naszym mieście przestępcy, gdzie czarno na białym wskazane, nie są skazywane. Bo znają się jak łyse konie. 12:43, 30.08.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

adiadi

34 8

No nie Panie sędzio Stępień ! Skandalem jest skazanie Mariusza Kamińskiego przez sądy (które się nie oczyściły !) za to że łapał złodziei i łapówkarzy a ci złodzieje kradli dalej VAT, nieruchomości w Warszawie, oszukiwali na maszynach do gier, brali łapówki itd.itd. przez co Platforma ma teraz kłopoty z ze skompletowaniem list wyborczych bo nie ma "czystych" ludzi.
W wypowiedziach proponował Pan, aby użyć siły. Jak to miałoby wyglądać : czy wystrzelałby pan pisowców karabinem maszynowym, a może wytruć cyjankiem, albo namówić dresiarzy aby kijami bejsbolowymi pozrzucali tę pisowaską szarańczę z drzew. A może antyrządowy pucz - miałby pan jednego kandydata w Wałcza ! Niech się Pan już nie kompromituje ! 14:01, 30.08.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

jogijogi

13 3

pooooooooooooooooooooopieram !!! ?????? , a my okażemy siłę przy urnie wyborczej, tak nam dopomóż Bóg ! 18:14, 30.08.2019


Tez z WałczaTez z Wałcza

32 8

Słychać wycie?Znakomicie!!! 13.10 Was pożegnamy...
na dzis:
PiS - 47%
POKO - 19%
CBOS
18:42, 30.08.2019

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

jogijogi

10 2

To znaczy, że jeszcze ok. 20% ludzi głosuje na tych nieudaczników, łapówkarzy i innych kanalii, załamka !!! Jeśli odliczyć SB-eków to i tak dużo jest głosujących ? tzw. pożytecznych idiotów ! 19:41, 30.08.2019


Prozak Prozak

5 0

Jak widać , pożytecznych idiotów jest więcej 66% a skoro mniej więcej połowa mogących głosować glosuje wynik jest taki :
Pożyteczni idioci - 33% . 20:12, 30.08.2019


WładekWładek

6 25

Kamiński już dawno powinien siedzieć w *%#)!& Kupno przez CBA systemu Pegasus do pełnej inwigilacji poza prawem obywateli jest na to dowodem. To chory człowiek z kompleksami. 21:49, 30.08.2019

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

mkmk

14 3

Wy mieliście ORMO. 23:24, 30.08.2019


xxxxxx

12 3

nie tylko ORMO ale i ZOMO SB UB 12:03, 31.08.2019


peło i sie zbeło....peło i sie zbeło....

34 3

po już się skończyło... i nie wróci , nie mogą przezyc ze już nic w białych rękawiczkach nie da się rozwalić , zabrać , zniszczyć , pozostała powcom h.... ,d... i kamieni kupa ...prawda ??? 02:00, 31.08.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

tedted

26 4

W Polsce wszystko jest możliwe.... paliwo po 6 zł i zarobki 5 zł/h już kiedyś było. Mam nadzieję, że nie wróci. 14:42, 31.08.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

rys73rys73

6 25

Hej Pisiory nie zaklinajcie rzeczywistości dalsze wasze rządy to Polska będzie wyglądać jak budowa wałeckiej obwodnicy TO I WIDAĆ I SŁYCHAĆ I CZUC.Przecież w wszystko s.......cie i takie są fakty nieudaczniki. 16:25, 31.08.2019

Odpowiedzi:5
Odpowiedz

PisowiecPisowiec

14 5

Jeśli chodzi o obwodnicę, to peowcy zaczęli, a pisowcy skończą. Jestem ciekawy, czy uniesiesz się honorem i nigdy na nią nie wjedziesz 18:35, 31.08.2019


jogijogi

12 3

... jak na razie, to czuć g.....o z Warszawy, zakutyi i ślepy gangsterze ! ? 19:24, 31.08.2019


WładekWładek

4 15

Święta prawda. Dostali całą inwestycję gotową do realizacji , a już dwa lata opóźnienia. Przekupstwo emerytów na nic się zda. Ja jako emeryt na pewno nie zagłosuję na PIS. Chcę, żeby moje dzieci i wnuki żyły w w Polsce demokratycznej a nie Kaczyńskiej. Jak tak dalej pójdzie to będziemy mieli drugą Białoruś, Rosję i Turcję. A ja takiej Polski nie chcę i koniec. 19:56, 31.08.2019


KrzysiekKrzysiek

17 4

Władek, inwestycję do realizacji to dostał energopol który pan Suski wylansował, a jeśli nie chcesz brać emerytury od pisu to ją nie bierz, nikt cię nie zmusza. Rosję Białoruś i Turcję, to już dawno mieliśmy, a jak ci nie pasuje nasza rozwijająca się Polska, to wyprowadź się do kraju który ci pasuje, bo mnie się podoba i żyje się lepiej jak za waszych tzw. demokratycznych rządów, gdzie sami żeście żarli a innym nawet pomyj nie dawaliście. 21:47, 31.08.2019


xxxxxx

6 2

Słychac wycie?Znakomicie....13.10.19 bedzie wieksze wycie, jak poprzednik, nie pasuje to nie bierz 13 emerytury 500+ 300+ pracuj za 5zl/h do 67 roku rzycia, albo wyjedz do kalifatu zachodniego nikt cie tu nie trzyma na siłę...wiem ze szlak cie trafia ze w 2020 roku nie bedzie deficytu bo za rzadow mafii zawsze byl deficyt, to jak teraz moze nie byc..odpowiem jak Premier 7 nie kradnij. 13:36, 02.09.2019


XxxyXxxy

15 3

Może wreszcie zakonczycie to pożegnanie lata,ludzie chcą spać,idą do pracy.Sami młodzi nie mieszkają w Wałczu!!!!!! 02:04, 01.09.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

YyyxYyyx

7 2

Prawda! Grupka się bawi a 20 kilka tysięcy musi to znosić! 15:46, 01.09.2019


Diana KrallDiana Krall

27 6

jeżeli ten pan to saksofonista to dlaczego wystąpił bez saksofonu???i do tego z naszym wieloletnim posłem z PO??? nasuwa mi się tylko jedna myśl , przez muzykę do mózgu w tonacji głosuj na PO , ja takich dźwięków nie odbieram ,będę głosować na PIS ! 02:28, 01.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

wiochawiocha

20 6

Suski! Weź ty się już schowaj ! 19:14, 01.09.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

niesmak zostajeniesmak zostaje

1 0

popieram. Czas na zasłużony lub też nie zasiłek dla bezrobotnych dla dostojnego p. Suskiego. I tak Dostojny Pan w kulki leci z wykonalnością wyroków sądowych na okręgu wyborczym czyli w pięknym mieście Wałcz może Dostojnego Pana następca zadziała prawidłowo. Nawet nie zadbał Dostojny Pan o wykonanie eksmisji z trwałym efektem na bruk lub nie dopilnowano terminowego nakazu opuszczenia mieszkań przez Torturowiczów. DLa ich dzieci też nic ciekawego Dostojny Pan nie zdziałał. patologia jak była, ta najgorsza na Świecie tak jest nadal. Poza tym w Urzędzie Stanu cywilnego w tym roku udzielono ślubu Gabrieli O. z wyrokiem na scaphism. Zastanawiam sie jako obserwator co ona tym swoim facetom gada, że już drugi dał się nabrać i wszedł w związek małżeński. 15:20, 02.10.2019


RobertRobert

13 1

Tam gdzie rządzi po wszystko jest teoretyczne. Nasze miasto już jest teoretyczne, nic się tu nie dzieje, poza imprezami weekendowymi dla pospólstwa... 17:34, 03.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

niesmak zostajeniesmak zostaje

2 0

Kolejna kadencja w Sejmie dostojnego p. Suskiego i znowu brak tortur jak scaphism. Można odnotować, że za tej kadencji przybyły w Wałczu dwie scaphism'tki Irena B. i Baśka L. . Czas najwyższy przestać wygłupiać się w bezskuteczne wezwania pisemne do kaźni tylko brać przymusem bez zlituj się. Miejmy nadzieję, że 13.10 PiS wygra w Wałczu. 15:14, 02.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA