Zamknij

Wyjątkowa wystawa

18:04, 03.03.2020 | z
Skomentuj
REKLAMA

Ogromnym zainteresowaniem cieszył się wernisaż wystawy „Jeźdźcy wojny trzydziestoletniej 1618 - 1648”, który odbył się w Muzeum Ziemi Wałeckiej 1 marca.

- Większość wojen w tamtych czasach zaczynała się od religii i na religii kończyła, ale nie traktujmy religii jako zła koniecznego, bo tak naprawdę za wszystkim kryła się polityka - mówiła dyrektor MZW Magdalena Suchorska. - Wojna trzydziestoletnia to właściwie walka o wpływy między katolikami Habsburgami, a protestantami. Wszystko zaczęło się w Pradze 23 maja 1618, kiedy protestanccy Czesi wyrzucili przez okno habsburskich posłów. Rzeczpospolita jako strona nie brała udziału w wojnie, ale w roku 1619 polskie zaciężne oddziały Lisowczyków pomagały w odsunięciu protestantów prawie spod samego Wiednia.

Wystawa prezentuje kilkadziesiąt replik zbroi autorstwa białoruskiego artysty Siergieja Nurmatowa, wykonanych z ogromną pieczołowitością, oraz broni pilanina Zbigniewa Juszkiewicza. S. Nurmatow jest jednym z najwybitniejszych płatnerzy w Europie. Krążą legendy, że na jego repliki nabierają się nawet sami muzealnicy.

- Ideą, która mi przyświeca, nie jest tworzenie którejś armii i przedstawienie wojny jako tematu. Interesuje mnie zbroja jako rozwiązania konstrukcyjne, technologiczne, jej plastyka i mobilność - mówił Siergiej Nurmatow. - W XVI wieku istniała rywalizacja między bronią palną, a uzbrojeniem ochronnym. Na początku XVII wieku prym zaczęła wieść zbroja płytowa, był to krótki okres, sprawdzała się do połowy XVII wieku. W końcu XVII wieku broń palna wzięła górę nad uzbrojeniem płytowym, w XVIII wieku pozostały już tylko szczątkowe elementy uzbrojenia ochronnego w postaci hełmu lub napierśników.

Po części oficjalnej dyrektor M. Suchorska oddała gościa do dyspozycji zwiedzających, pytań nie brakowało. Repliki zbroi S. Nurmatowa będzie można oglądać do 14 czerwca.

(z)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (2)

Ciężki zbrojnyCiężki zbrojny

2 1

Super wystawa. 21:14, 03.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

SASA

0 0

Super wystawa u niemców. 11:09, 29.04.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz