Zamknij

Najlepszy bibliotekarz pracuje w Karsiborze

10:47, 29.04.2020 | z
Skomentuj
REKLAMA

Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Karsiborze Aldona Piaskowska została Zachodniopomorskim Bibliotekarzem Roku 2019. Zwyciężyła mimo silnej konkurencji - w konkursie brali udział przedstawiciele największych bibliotek w województwie. Teraz dyrektor GBP w Karsiborze ma szansę na zdobycie tytułu ogólnopolskiego.

Aldonę Piaskowską do konkursu zgłosił wójt gminy Wałcz Jan Matuszewski - jak mówi - w podziękowaniu za ciężką pracę i promowanie gminy Wałcz.

Organizatorem konkursu jest Okręg Zachodniopomorski Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich i marszałek województwa zachodniopomorskiego. Nagroda wręczana jest od 2009 roku, adresowana do bibliotekarzy wszystkich typów bibliotek publicznych, szkolnych, akademickich, pedagogicznych i specjalnych z terenu województwa.

W uzasadnieniu wyboru napisano m.in., że Gminna Biblioteka Publiczna w Karsiborze to miejsce, które nie tylko wspomaga rozwój intelektualny lokalnej społeczności, ale jest przyjazne i pomocne mieszkańcom, stanowi centrum życia kulturalnego gminy Wałcz. Podkreślono również promocję biblioteki w mediach i współpracę z władzami samorządowymi oraz środowiskiem lokalnym a także pozyskiwanie środków zewnętrznych na działalność wydawniczą dotyczącą ziemi wałeckiej. W uzasadnieniu wskazano ponadto, że Aldona Piaskowska jest pomysłodawczynią i współrealizatorką takich wydarzeń, jak m.in. Wieczornica Patriotyczna w skansenie w Zdbicach i Ogólnopolski Plener Artystyczny, który odbywa się w różnych miejscowościach gminy Wałcz. Ponadto GBP zorganizowała w ubiegłym roku warsztaty zielarskie, komiksowe, ferie z biblioteką i wiele innych.

- Sama nie wiem, dlaczego komisja tak postanowiła - wyznaje Aldona Piaskowska. - Może decydujące było to, że nie jestem typową bibliotekarką i przełamuję stereotypy tego zawodu, że patrzę na kulturę szerzej i widzę ją w każdym aspekcie? Taką małą, dużą, różną, ale dopasowaną do potrzeb użytkowników naszej biblioteki i szerszej społeczności. Może to, że ciągle mi się czegoś chce, czegoś szukam. Pewnie nie bez znaczenia są nasze wydawnictwa regionalne, z których jestem dumna. Nie bez znaczenia jest też dobra współpraca z wójtem Janem Matuszewskim i Radą Gminy. Przychylnie patrzą na moje, często niekonwencjonalne, pomysły i nie próbują mnie wtłoczyć w jakieś ramy.

Aldona Piaskowska wraz z 15 innymi najlepszymi bibliotekarzami z całej Polski powalczy teraz o tytuł krajowego Bibliotekarza Roku. Życzymy powodzenia.

(z)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (2)

milomilo

4 1

gratulacje 20:43, 29.04.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ixiixi

1 1

I to jest prawdziwe zasłużony bibliotekarz. Czy sympatyczna Pani Krysia zrobiła chociaż jedną dziesiątą tego co robi Pani Aldona? 23:38, 30.04.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz