Zamknij

Kultura w czasie pandemii

08:15, 21.10.2020 | k
Skomentuj
REKLAMA

Mimo że koronawirus „zablokował” wiele imprez kulturalnych, Wałeckie Centrum Kultury nie zamyka swoich drzwi. Wręcz przeciwnie: startuje z ofertą dla dorosłych. Spotkania i zajęcia w małych grupach to doskonały sposób na odpoczynek i odstresowanie. Bo obcowanie z kulturą ma działanie terapeutyczne.

Wernisaż wystawy poznańskiego artysty Szymona Kaczmarka poprzedziły warsztaty plastyczne. Dla uczestników była to okazja do rozwijania swojej pasji i poznania nowych technik tworzenia.

- Szymon Kaczmarek maluje kobiety, a wystawa ma charakter przeglądowy, zaprezentowano na niej różne techniki, widzimy jak ewoluowała twórczość artysty, aż do znalezienia swojego stylu - mówi dyrektor WCK Maciej Łukaszewicz.

Warsztaty spotkały się z pozytywnym odbiorem, więc już pojawił się pomysł, aby kolejne wystawy poprzedzone były warsztatami z twórcami.

***

- Rozbudowaliśmy ofertę zajęć dla dzieci, teraz stawiamy na dorosłych - mówi dyrektor. - Mamy galerię, w której wystawiają się nasi lokalni artyści, rękodzielnicy. W planie jest również organizacja Salonu Dorocznego, cyklicznej imprezy odbywającej się w Muzeum Ziemi Wałeckiej. Chcielibyśmy połączyć Salon z targami sztuki.

W WCK odbywają się warsztaty ceramiczne, zajęcia z rysunku i malarstwa; powstaje też grupa teatralna dla dorosłych.

- Oferta jest, mamy pomysły, jak się uda się tego zrobić dzisiaj, spróbujemy za jakiś czas- mówi M. Łukaszewicz. - Widzę, że ludzie potrzebują zrobić coś dla siebie, znaleźć jakieś zajęcie, żeby oderwać się na chwilę od rzeczywistości, zrelaksować się, dać ujście napięciom i emocjom. Myślę, że sztuka to doskonały sposób na takie odreagowanie. Nie możemy organizować dużych imprez dlatego stawiamy na małe grupy.

***

Odpocząć można również w kinie „Tęcza”, które świętuje jubileusz75-lecia działalności. Jubileuszowe obchody przebiegają pod hasłem „Wałeckie Noce Filmowe”. Pierwsze seanse odbyły się z minioną sobotę; hasło przewodnie: Kosmos wzywa. Wyświetlono trzy filmy: zrekonstruowany film „Podróż na księżyc” z 1902 r., „Solaris” Andrieja Tarkowskiego i „First Men in the Moon” z 1964 r. Kolejna noc filmowa w listopadzie, a motywem przewodnim będzie film dokumentalny „Lekcja miłości”.

***

W październiku odbywa się także Ogólnopolski Turniej Sztuki Recytatorskiej „Wobec własnego czasu”. Tegoroczny turniej będzie jednak inny niż dotychczas .

- Jeszcze trwa opracowywanie szczegółów, ale turniej obędzie się on-line - mówi M. Łukaszewicz. - Uczestnicy prezentować się będą w dwóch kategoriach. Pierwsza, tradycyjna, gdzie będzie można przysłać nagranie własnego wystąpienia, ale takie „surowe”, niezmontowane, niepoprawione. Druga kategoria, artystyczna to dowolna interpretacja tekstów literackich przy pomocy nowych mediów. Turniej rozstrzygnięty zostanie do końca listopada.

(k)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

radekradek

4 5

dobrze , że wreszcie jest dyrektor, który robi wiele dla mieszkańców, po długich latach marności nad marnościami, oby tak było jak najdłużej, bo wynajmowanie sal na działalność inną nie związaną z kulturą w tym obiekcie, to jak ryba do tortu 08:54, 21.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%