Zamknij

Umywanie rąk

13:43, 22.05.2020 P.K Aktualizacja: 13:44, 22.05.2020
Skomentuj

Podczas ostatniej nadzwyczajnej sesji Rada Miasta zdecydowała, że od 1 czerwca opata za wywóz śmieci wzrośnie do 35 złotych od osoby. Ta decyzja wywołała wśród mieszkańców ogromną krytykę. Na stronie internetowej Extra Wałcza oraz naszym facebookowym profilu niemal 100 procent komentarzy było krytycznych. Oczywiście najbardziej piętnowano tych radnym, którzy zdecydowali się poprzeć uchwałę, lecz niemal tak samo „dostało” się rajcom wstrzymujących się od głosu. Przypomnijmy, że 10 osób było za podwyżką, szóstka była przeciw, a pięcioro radnych nie miało w tej kwestii zdania. Gdyby wszyscy byli zdecydowani, wynik głosowania na pewno byłby inny, choć nie twierdzę, że podwyżka by nie przeszła. Swoje niezadowolenie z takiego obrotu sprawy mieszkańcy wyrazili w wielu wpisach. „Ci, co wstrzymali się od głosu doprowadzili do takiej podwyżki. Ktoś kto nie potrafi poprzeć jednej ze stron powinien zrezygnować z bycia radnym bezradnym” - pisze jeden z internautów. Wtóruje mu kolejny: „Powinniście się wstydzić, radni, którzy byli za podwyżką. Siedzą tacy na stołkach i nic dla innych nie robią. A ci, którzy się wstrzymali, są tak samo winni podwyżce. Jak można w tak ważnej dla miasta sprawie nie określić swojego stanowiska? Wstyd mi za takich bezradnych”. Inne komentarze są równie nieprzychylne, a część z nich nawołuje, aby zapamiętać nazwiska radnych popierających podwyżkę i wstrzymujących się od głosu i „odwdzięczyć” im się podczas kolejnych wyborów.

Zwyczaj umywania rąk znany jest od wieków, a najsłynniejszy taki gest wykonał Poncjusz Piłat. Namiestnik Judei umył ręce przed wydaniem wyroku skazującego Jezusa na śmierć przez ukrzyżowanie, co miało przekonać zebranych, że nie bierze na siebie odpowiedzialności za swoją decyzję.

W bliższych nam czasach wielu polityków mniejszego i większego formatu często umywało i umywa ręce, uwalniając się w ten sposób od odpowiedzialności. Do rozmiarów anegdoty urosła opowieść o jednej gminnej radnej gdzieś w Polsce, która przez cztery lata - tyle trwała wtedy kadencja - podczas wszystkich głosowań wstrzymywała się od głosu. Tylko jeden, jedyny raz była za, kiedy uchwalano podwyżki diet dla radnych. Na naszym podwórku również zdarzył się radny, który nie miał zdania na temat zgłoszonego przez siebie wniosku, a kiedy mu to uświadomiono, tłumaczył się roztargnieniem.

Chyba najlepszym rozwiązaniem byłoby, aby podczas głosowań opcja „wstrzymuję się” w ogóle nie była dostępna. Decydując się na bycie parlamentarzystą, radnym sejmiku województwa, gminy, czy rady sołeckiej musimy zdawać sobie sprawę, że będziemy podejmować ważne dla państwa, województwa czy gminy decyzje. Może być tak, że te decyzje okażą się - tak jak podwyżka za śmieci - bardzo niepopularne, jednak należy być zdecydowanym. Umywanie rąk w takim przypadku jest nie na miejscu.

PS Wracając do decyzji RM w sprawie wysokości opłat za śmieci, wydaje się, że nad tą sprawą zaczęto pracę zbyt późno. Gdyby w ubiegłym roku radni podnieśli cenę o kilka złotych, kolejna podwyżka - wymuszona zwiększoną przez mieszkańców produkcją odpadów - pewnie nie byłaby aż tak drastyczna.

piotr

(P.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%