Zamknij

Gonienie króliczka

18.26, 09.07.2021 P.K
Skomentuj
REKLAMA

Ostatnia, absolutoryjna sesja wałeckiej Rady Miasta po raz kolejny pokazała, że większość radnych bardziej rajcuje gonienie króliczka, czyli notoryczne krytykowanie poczynań burmistrza niż złapanie zwierzęcia z rodziny zającowatych.

To ostanie wiązałoby się z uruchomieniem procedury referendalnej i ewentualnym odwołaniem Macieja Żebrowskiego z funkcji gospodarza miasta. Taki scenariusz - poza tym, że należałoby się przy nim sporo napracować - może się nie powieść, natomiast wygrana M. Żebrowskiego w referendum bardziej umocniłby jego pozycję, co dla niektórych byłoby nie do przełknięcia.

Rajcowie krytykują niemal wszystkie poczynania kierownictwa ratusza. Widząc (czasami słusznie) źdźbło w oku burmistrza, nie widzą belki we własnym. Jeden z radnych zajmuje się wyłącznie sportem, inny zwierzętami i odpadami, jedna radna ma na względzie wyłącznie dobro Zatorza, inna tylko wskazuje i poucza, a dla kolejnego radnego „łącznik” jest sprawą niemal życia i śmierci. Kolejny radny uważa, że zna się na prawie lepiej od radcy prawnego. Więc pytam, gdzie dobro całego miasta i wszystkich mieszkańców? Na początek zapytam radnego Krzysztofa Piotrowskiego co powie starszym mieszkańcom Wałcza, dla których walczył jak lew o to, aby transmisja sesji oprócz internetu była również dostępna - oczywiście za opłatą - w lokalnej telewizji? Przecież transmisja trwającej ponad 8 godzin sesji kończy się po 4 godzinach (bo za tyle zapłacono), tak więc dyskusja o najważniejszych sprawach umyka mieszkańcom. Czy następnym pomysłem radnego będzie wniosek o podpisanie umowy przedłużającej transmisję? Mam dla K. Piotrowskiego propozycję, którą - jak mniemam - poprze większość mieszkańców Wałcza. Jako wiceprzewodniczący Rady Miasta pobiera pan dietę w wysokości 1711 zł miesięcznie, co w skali roku daje 20532 zł, a w pięcioletniej kadencji 102660 złotówek. Może więc dołoży się pan do transmisji? Łatwiej jest wydawać publiczny grosz, niż sięgać do własnego portfela - prawda?

Radny Maciej Goszczyński literalnie czyta wszelkie przepisy i uważa, że jego interpretacje prawa są najlepsze i najważniejsze. Sam natomiast łamie statut miasta i to mu nie przeszkadza. Statut wyraźnie określa, że każdy radny winien pracować co najmniej w dwóch komisjach, a M. Goszczyński pracuje tylko w jednej. Może wyjściem z tego pata byłoby potrącanie z niemałej diety pana radnego (16908 zł rocznie) 10 proc. - jak określa to uchwała RM - za każdą nieobecność na komisji, w której radny nie ma zamiaru pracować.

Dla radnej Haliny Kuch Wałcz zaczyna się za torami, a największym wrogiem radnej jest Ozen Oczywiście te sąsiedztwo jest dla mieszkańców mocno uciążliwe i władze muszą coś poradzić, jednak to nie przeszkadza radnej zwracać się do tych wrogów o wsparcie organizowanych imprez i to wsparcie chętnie przyjmować.

Radna Maria Minkowska zasiada w RM od samego początku, jednak od ponad 30 lat ile pożytecznego wniosła - niech opowie sama. Nadmienię, że na najważniejszej, absolutoryjnej sesji radna była nieobecna, a miasto niewiele na jej zasiadaniu w Radzie skorzystało. Natomiast sama radna skorzystała jak najbardziej, „przytulając” przez te lata ponad pół miliona złotych w nieopodatkowanych dietach.

Mam również pretensje do radnych, którzy podczas głosowania nad absolutorium wstrzymali się od głosu. Pytam: po co nam, mieszkańcom, przedstawiciele, którzy nie mają zdania? Po co nam radni biorący miesiąc w miesiąc ok. 1500 zł z naszych podatków nieopowiadający się za żadną opcją? Najwygodniej brać kasę i spokojnie patrzeć, jak odpowiedzialność biorą na siebie inni…

Opozycyjni radni często powołują się na głosy mieszkańców. Radny Piotrowski, Gnojewski, czy też Ryder twierdzą, że otrzymują mnóstwo telefonów, które - ich zdaniem - popierają prowadzoną przez nich politykę „grillowania” burmistrza. Zauważyłem jednak komentarze pod relacją z sesji, jaka ukazała się na facebookowym profilu naszej gazety (najbardziej popularnej informacyjnej stronie fb w Wałczu - ponad 19 tys. polubień). Tu 90 proc. komentujących pod swoim nazwiskiem krytykuje radnych, a na stronie Extra Wałcz (także największej stronie informacyjnej Wałcza) komentarze są anonimowe i więcej jest krytyków burmistrza. Bardzo ciekawe.

Szanowni radni. Wasze zasiadanie w RM kosztuje nas, podatników, 32711 zł miesięcznie, co rocznie daje kwotę 392532 zł. Wasza kadencja pochłonie w dietach blisko 2 mln zł. 3-miesięczne diety radnych wystarczyłyby na przebudowę ul. Chopina wraz ze ścieżką rowerową (84000 zł), trzy miesiące radni bez diet i mamy w mieście punkt ważenia odpadów komunalnych (93000 zł), a gdyby radnych pozbawić diet przez rok, to kupionoby i zamontowano windę w SP nr 5 (380000 zł). Diety za całą 5-letnią kadencję to prawie tyle, ile kosztowało oświetlenie miasta LED.

Jeżeli waszym zadaniem dzieje się źle w mieście i dlatego krytykujcie burmistrza, to takie wasze prawo. Zróbcie jednak wszystko, aby było lepiej i żeby zły - wg was gospodarz ratusza - opuścił budynek przy placu Wolności. Przestańcie wreszcie gonić króliczka, uruchomcie procedurę referendalną i odwołajcie M. Żebrowskiego ze stanowiska. Następnie wskażcie swojego lepszego kandydata i wygrajcie przyspieszone wybory. I zacznijcie w końcu rządzić stawiając dobrostan wszystkich mieszkańców ponad podziały. Będę wam wtedy mocno kibicował.

piotr

PS Zaglądanie do portfeli radnych jest nie tylko moim prawem, ale i obowiązkiem. Gdy choć jedna publiczna złotówka ląduje w prywatnym pugilaresie, to każdy mieszkaniec Wałcza ma prawo wiedzieć jak została wydana.

 

(P.K)

Dziennikarz - ostre pióro jak pazur perkoza, a swoją postawą wzbudza lęk nawet u uzbrojonych oficerów wojsk terytorialnych, dlatego wyszukiwanie najlepszych informacji przychodzi mu z łatwością.

Piotr Szypura

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (10)

nicknick

19 13

Jak zawsze stronniczy, jak zawsze trzymajacy strone burmistrza. Szkoda, że nie napisał jak to nie ma Łakomego... Tylko czepia sie jedenj osoby. Szkoda, że nie powie ile to lokalna prasa dostaje tekstów płatnych czy reklam od miasta lub jednostek podległych. Bo tak jak widać to mieszkańcy też utrzymują redaktora... A można by za to zrobić wiele innych rzeczy. 21:15, 09.07.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Wiem bo widzęWiem bo widzę

7 6

Ale boli! Jak strasznie boli! I wiem kogo. Uśmiechasz się do tego tekstu na fb. Śmiało zaprzeczaj🤣 22:51, 10.07.2021


PrzedsiębiorcaPrzedsiębiorca

11 11

Chwytanie się tematu dochodów radnych świadczy o upadku gazety. To tzw chwyt poniżej pasa gdy kończy się coś co było a argumentów brak. 😠 09:22, 10.07.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Anna KaAnna Ka

10 7

Wszyscy powinni wiedzieć ile my podatnicy płacimy na ich utrzymanie. Brawo panie Piotrze. Gratuluję trafnej analizy obecnej sytuacji.
17:23, 10.07.2021


Doug MueckeDoug Muecke

10 5

Faktycznie - podział komentarzy na negatywne Burmistrzowi tu, a pozytywne na Facebooku istnieje. Interesujące zagadnienie.

Z tym przestrzeganiem statutu to faktycznie skucha nowego Przewodniczącego :( 10:12, 10.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

DaneDane

14 0

Te dane o zarobkach są dostępne od lat w oświadczeniach majątkowych radnych. Polecam ciekawa lektura. Ciekawy jestem za co niektorzy żyją... 17:45, 10.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Anka K.Anka K.

6 6

Jak można skutecznie odwołać RM? 23:09, 10.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Skuteczny Skuteczny

7 5

Ale boli demokracja 🤣 00:11, 11.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MamaMama

3 1

A dlaczego ExWałcz nie pisze o żłobku? Do tej pory 500+ wystarczało. A teraz? Kto podioł taką decyzję? Czy PO atakuje 500+? 00:55, 11.07.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

tubylectubylec

6 0

BEZRADNI STARCY CO DZIECI NIE MAJĄ 20:44, 11.07.2021


REKLAMA
0%