Zamknij

KE zwraca się do TSUE o nałożenie kar finansowych na Polskę.

11.50, 14.09.2021 P.K
Skomentuj
REKLAMA

- Siłą UE są cele, zasady, prawo i procedury. Z tego punktu widzenia nie ma mowy o nadzwyczajnym przyspieszeniu. Jest natomiast mowa o wzroście poziomu kategoryczności Komisji Europejskiej - mówił w Polskim Radiu 24 europoseł Lewicy Bogusław Liberadzki, odnosząc się do sprawy nałożenie kar finansowych na Polskę.

Z wnioskiem w tej sprawie wystąpiła do TSUE Komisja Europejska. Poinformowała również, że rozpoczęła wobec Polski procedurę naruszenia unijnego prawa. Spór dotyczy niewykonania przez Polskę wyroku TSUE w sprawie funkcjonowania Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 nie mamy do czynienia z przyspieszeniem sprawy. - Z punktu widzenia Brukseli szefowa Komisji Europejskiej jest oskarżana o zwłokę. To, co dzieje się w KE jest wypadkową kilku czynników. Zobowiązania do tego, by stała na gruncie praw europejskiego i była jego strażniczką, presji państw członkowskich ws. bycia stanowczym i stanowiska Parlamentu Europejskiego. Padały w PE oskarżenia pod adresem KE, że jest nadmierna zwłoka, że praworządność, jeden z fundamentów UE zostanie rozmyty - powiedział Bogusław Liberadzki. 

Dodał, że UE bez praworządności nie istnieje. - Naszą siłą są cele, zasady, prawo i procedury. Z tego punktu widzenia nie ma mowy o nadzwyczajnym przyspieszeniu. Jest natomiast mowa o wzroście poziomu kategoryczności KE - tłumaczył europoseł Lewicy. 

Jego zdaniem chodzi o prymat prawa europejskiego nad prawem krajowym. - Nie ma jednej europejskiej konstytucji. Traktaty europejskie zostały podpisane, ponieważ są w zgodzie z polską konstytucją i na odwrót. W ustawie zasadniczej jest określone, że prawo międzynarodowe, stanowione przez uznawane w Polsce organizacje międzynarodowe, ma prymat nad prawem krajowym. Około 70 proc., ustawodawstwa w państwach członkowskich faktycznie implementuje prawo europejskie. Mamy też jednolitość postępowania, jednej miary do każdego z państw członkowskich - stwierdził europoseł Lewicy.

(P.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%