Zamknij

Popularne polskie zespoły rockowe

15:09, 17.05.2025 Aktualizacja: 15:11, 17.05.2025
Skomentuj

Od zawsze fascynowałam się muzyką, ale to właśnie rock miał w sobie coś, co przyciągało mnie najbardziej. W polskich zespołach odnaleźć można nie tylko mocne brzmienia, ale i emocje, które często idealnie współgrają z danym nastrojem. Kult, Lady Pank czy T.Love to nie tylko klasyki, lecz część rodzimej kultury.

Z czasem zaczęłam odkrywać też nowsze zespoły, które udowadniają, że polska scena rockowa wciąż ma się świetnie. Luxtorpeda, happysad czy Coma to grupy, których teksty i energia sceniczna trafiają prosto w serce. Wielu fanów regularnie chodzi na ich koncerty, śledzi nowe wydania, a czasem sama sięga po gitarę, by spróbować zagrać ulubiony riff. Opiszę teraz te grupy, które zyskały największe grono entuzjastów.

7 najsłynniejszych polskich zespołów rockowych

Scena rockowa w Polsce ma bogatą historię i może poszczycić się grupami, które na trwałe zapisały się w świadomości słuchaczy. Od buntowniczych lat 80., aż po współczesność – gatunek ten nieustannie ewoluuje, zachowując jednocześnie swój charakterystyczny pazur. Przedstawiam siedem najsłynniejszych polskich zespołów rockowych, które odegrały kluczową rolę w kształtowaniu muzycznego krajobrazu kraju. Więcej informacji dostępnych jest na stronie internetowej Znaki FM w Polsce.

Lady Pank

Pierwszy z opisywanych zespołów jest jedną z najważniejszych grupy w historii polskiej muzyki rockowej. Lady Pank został założony pod koniec 1981 roku przez gitarzystę i wokalistę Jana Borysewicza oraz autora tekstów i producenta Andrzeja Mogielnickiego. W 1982 roku formacja rozpoczęłą faktyczną działalność, gdy dołączali kolejni członkowie, w tym główny wokalista Janusz Panasewicz.

Obecnie w skład zespołu oprócz wspomnianych Borysewicza i Panasewicza wchodzą też perkusista Kuba Jabłoński oraz basista Krzysztof Kieliszkowski. Podczas koncertów grupie towarzyszą też inni muzycy. Wśród największych hitów zespołu można wskazać utwory: “Mniej niż zero”, “Kryzysowa narzeczona”, “Zawsze tam, gdzie Ty”. Lady Pank jest znany głównie w kraju. Choć grupa tworzyła albumy w USA i pisała utwory w języku angielskim, to jednak za granicą była popularna w największym stopniu wśród tamtejszej Polonii.

Perfect

Kolejny z opisywanych zespołów został założony na przełomie 1977 i 1978 roku przez Zdzisława Zawadzkiego i Wojciecha Morawskiego oraz Zbigniewa Hołdysa, głównego kompozytora w pierwszym etapie działalności. Perfect oficjalną działalność na rynku muzycznym rozpoczął w 1980 roku. Grupa największą popularnością cieszyła się w latach 80. i 90. XX wieku, gdy jej głównym wokalistą był Grzegorz Markowski. Największymi hitami były utwory “Nie płacz Ewka”, “Autobiografia”, “Chcemy być sobą” i “Niepokonani”.

Obecnie zespół tworzą: wokalista Łukasz Drapała, gitarzyści Jacek Krzaklewski oraz Dariusz Kozakiewicz, basista Piotr Urbanek i perkusista Krzysztof Patocki. Perfect koncertował za granicą, jednak najczęściej dla rodaków na emigracji. Powszechnie znany jest głównie w Polsce.

Kult

Kolejny z opisywanych zespołów jest znany z bezkompromisowych tekstów oraz charakterystycznego brzmienia. Kult został założony w 1982 roku. Od początku istnienia liderem grupy jest Kazik Staszewski. Odpowiada on za teksty, śpiew oraz grę na saksofonie. Aktualnie obok niego w skład zespołu wchodzą: basista Ireneusz Wereński, perkusista Tomasz Goehs, trębacz Janusz Zdunek, gitarzysta Wojciech Jabłoński, puzonista Jarosław Ważny, saksofonista Mariusz Godzina oraz klawiszowiec Konrad Wantrych.

Najważniejszymi utworami Kultu są “Arahja”, “Polska”, “Krew Boga”, “Baranek”, “Gdy nie ma dzieci” czy “Lewe lewe loff”. Ich teksty poruszają często tematy społeczne i polityczne, co przyciągało do grupy słuchaczy zainteresowanych muzyką z przekazem. Zespół jest popularny głównie w Polsce, ale często koncertuje także za granicą.

Hey

Kolejny z opisywanych zespołów znany jest z oryginalnego brzmienia. Hey został założony w 1992 roku w Szczecinie przez gitarzystę Piotra Banacha. Wokalistką została charyzmatyczna Katarzyna Nosowska. Pierwszy album grupy “Fire” ukazał się w 1993 roku. Po nim zespół wydał ich jeszcze 10. Obecnie grupę tworzą wspomniana Nosowska oraz basista i klawiszowiec Marcin Macuk, gitarzysta Marcin Żabiełowicz, perkusista Robert Ligiewicz, basista Jacek Chrzanowski i gitarzysta oraz klawiszowiec Paweł Krawczyk.

Wśród największych hitów Hey można wskazać utwory: “Teksański”, “Moja i twoja nadzieja”, “Cisza, ja i czas”, “Zazdrość” i “Mimo wszystko”. Piosenki zespołu wyróżniają się często emocjonalnymi tekstami i mocnym wokalem Nosowskiej. Wytwórnia próbowała wypromować grupę w USA w połowie lat 90. XX wieku, jednak przedsięwzięcie to zakończyło się porażką.

Myslovitz

Zespół ten został założony w 1992 roku w Mysłowicach przez Artura Rojka, który przez dwadzieścia lat był liderem i wokalistą grupy. Myslovitz wydali 10 studyjnych albumów, z czego najlepsze wyniki sprzedażowe osiągnęły “Miłość w czasach popkultury” z 1999 roku oraz “Korova Milky Bar” z 2002 roku. Obecnie zespół tworzą: wokalista i gitarzysta Mateusz Parzymięso, gitarzysta Wojciech Powaga, gitarzysta i klawiszowiec Wojciech Myszor, basista Jacek Kuderski oraz perkusista Wojciech Kuderski.

Największymi hitami zespołu są: “Długość dźwięku samotności”, “Scenariusz dla moich sąsiadów”, “Chciałbym umrzeć z miłości”, “Mieć czy być” czy “Dla Ciebie”. Utwory Myslovitz cechują oryginalne brzmienie oraz poetyckie pełne melancholii i smutku teksty. Grupa nagrała anglojęzyczny album, jednak znana jest głównie w Polsce.

Coma

Jeden z najważniejszych współczesnych zespołów rockowych w Polsce to Coma, założony w 1998 roku w Łodzi. Obecny skład tworzą: wokalista i lider Piotr Rogucki, gitarzyści Dominik Witczak i Marcin Kobza, basista Rafał Matuszak, perkusista Adam Marszałkowski oraz Paweł Cieślak odpowiedzialny za elektronikę i syntezatory. Zespół zyskał popularność dzięki charakterystycznemu, mrocznemu brzmieniu, tekstom poruszającym tematy egzystencjalne oraz charyzmatycznemu głosowi Roguckiego.

Największe hity Comy, to “Spadam”, “Leszek Żukowski”, “Los, cebula i krokodyle łzy”, “Daleka droga do domu” i “Sto tysięcy jednakowych miast”. Ciekawostką jest fakt, że o wyborze nazwy grupy zadecydował rzut monetą. Choć zespół jest najbardziej znany w Polsce, koncertował również za granicą, m.in. w Wielkiej Brytanii i Niemczech.

Wilki

Kolejny opisywany zespół został założony w 1991 roku przez Roberta Gawlińskiego. Wilki zadebiutowały w 1992 roku albumem o tej samej nazwie, który odniósł ogromny sukces. Potem wydali jeszcze osiem płyt studyjnych. Obecnie grupę tworzą lider i wokalista Robert Gawliński, gitarzyści Mikis Cupas i Maciej Gładysz, perkusista Adam Kram, a także gitarzysta i klawiszowiec Beniamin Gawliński oraz basista Emanuel Gawliński.

Największymi hitami Wilków są: “Bohema”, “Baśka”, “Urke”, “Eli Lama Sabachtani”, “Na zawsze i na wieczność” oraz “Son of the Blue Sky”. Grupa zdobyła popularność dzięki chwytliwym melodiom, emocjonalnym tekstom i charakterystycznemu głosowi Gawlińskiego. Choć zespół jest najbardziej znany w Polsce, jego anglojęzyczne utwory przyniosły mu również zainteresowanie za granicą, zwłaszcza wśród Polonii.

Inne polskie zespoły rockowe

Nie sposób wymienić wszystkich polskich zespołów rockowych, ponieważ scena muzyczna w kraju jest niezwykle bogata i różnorodna. Jednak warto wspomnieć o kilku grupach, które mimo upływu lat nadal aktywnie działają i cieszą się dużą popularnością. Oprócz zespołów omówionych powyżej, można wymienić formacje takie jak: T. Love, happysad, Luxtorpeda, Dżem, IRA, Strachy Na Lachy.

Każdy z tych zespołów wniósł coś unikalnego do polskiego rocka. Oferują one słuchaczom pełen przekrój brzmień powiązanych z głównym gatunkiem. Tworzą one utwory w klimatach bluesowych, pop-rockowych, folku miejskiego, punk rocka, rocka alternatywnego i jeszcze wielu innych. W związku z tym każdy fan muzyki jest w stanie znaleźć piosenki wskazanych grup, które przypadną mu do gustu.

Zakończenie

Polska scena rockowa od lat jest pełna barwnych osobowości, poruszających tekstów i niepowtarzalnych brzmień. Zarówno legendarne zespoły, jak Lady Pank, Kult czy Perfect, jak i nowsze formacje, takie jak Coma, happysad czy Luxtorpeda, udowadniają, że rock w naszym kraju ma się świetnie. To muzyka, która łączy pokolenia, daje głos emocjom i nie boi się mówić wprost o tym, co ważne.

Uważam, że Polska może poszczycić się niezwykle bogatą i różnorodną sceną rockową. Jest ona zdecydowanie unikalna na tle reszty świata, stanowiąc sposób na wyrażanie siebie, formę buntu, ale też źródło nostalgii i inspiracji. Sądzę, że mój rodzimy rock ma duszę, której nie sposób podrobić i dopóki będą ludzie, którzy grają oraz słuchają z pasją, stan ten się nie zmieni.

Autor: Ewa Kwiatkowska, Znaki.fm.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%