Zamknij

Szczepionka przeciwko koronawirusowi w przyszłym roku

14:56, 01.04.2020 | Oprac. red.
Skomentuj
REKLAMA

Johnson & Johnson ogłosił wybór potencjalnego kandydata na szczepionkę przeciw COVID-19. Firma nawiązała współpracę z Departamentem Zdrowia i  Opieki Społecznej USA i zadeklarowała chęć dostarczenia miliarda szczepionek przeciwko koronawirusowi na całym świecie w przyspieszonym trybie.

Spółka zakłada, że najpóźniej do września 2020 r. rozpoczną się badania kliniczne z udziałem ludzi, a pierwsze partie szczepionki przeciw COVID-19 mogą być dopuszczone do interwencyjnego szczepienia już na początku 2021 roku. Oznacza to znaczne przyspieszenie, w porównaniu ze standardowym procesem opracowywania szczepionek trwającym od 5 do 7 lat, zanim dany kandydat zostanie nawet rozważony pod kątem rejestracji.

Spółka zapowiedziała także znaczne poszerzenie zakresu współpracy między Janssen Pharmaceutical Companies of Johnson & Johnson, a amerykańskim Urzędem ds. Zaawansowanych Badań i Rozwoju w Dziedzinie Biomedycyny (BARDA), dzięki czemu możliwe będzie zwiększenie  możliwości produkcyjnych szczepionki i dostarczenie ponad miliarda jej dawek na całym świecie.

Prace nad szczepionką firma rozpoczęła w styczniu 2020 roku, gdy tylko wyizolowano sekwencję genetyczną koronawirusa (COVID-19). Zespoły badawcze w Janssen, we współpracy ze szpitalem Beth Israel Deaconess Medical Center, będącym częścią Harvard Medical School, stworzyły i przetestowały wielu kandydatów na szczepionki przy użyciu technologii AdVac®. Dzięki współpracy z wieloma naukowcami z różnych instytucji akademickich prototypy szczepionek zostały następnie przetestowane w celu wskazania tych, które mają największe szanse na uzyskanie odpowiedzi immunologicznej w badaniach przedklinicznych. Na tej podstawie spółka zidentyfikowała wiodącego kandydata na szczepionkę przeciw COVID-19 (z dwoma kandydatami zapasowymi).

W ramach przyspieszonego harmonogramu Spółka zamierza rozpocząć badania kliniczne I fazy we wrześniu 2020 r., a dane kliniczne dotyczące bezpieczeństwa i skuteczności mają być dostępne do końca roku. Pozwoliłoby to na udostępnienie szczepionek do stosowania interwencyjnego na początku 2021 roku.

Spółka planuje niebawem rozpocząć produkcję i w ramach działalności not-for-profit zobowiązuje się do powszechnego udostępnienia przystępnej cenowo szczepionki do szczepienia interwencyjnego w czasie pandemii.

(Oprac. red.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (4)

IntruzjaIntruzja

4 0

To ma swoje plusy i minusy , dlaczego dopiero w 2021 roku? Czy ta szczepionka będzie dla kazdego i bezpłatna ? Kiedy lek na koronę i to dobry lek ? Powodzenia firmom farmaceutycznym ! 20:18, 01.04.2020

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

venomvenom

4 2

naiwniaku, za darmo?????? przestań!! kto ma zarobić to zarobi!!! teraz to się dzieje!!!! 20:16, 02.04.2020


IntruzjaIntruzja

2 0

Do venom , czytaj ze zrozumieniem ! 20:57, 03.04.2020


Mieszkaniec Mieszkaniec

3 2

W następnym roku dla kogo???? 10:17, 02.04.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz